Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran, ABD ile Nükleer Müzakerelere Başlamaya Hazır

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, İran Dışişleri Bakanı ile nükleer müzakere konusunu görüştü. Detaylar şöyle;
İran, ABD ile Nükleer Müzakerelere Başlamaya Hazır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Tahran’da İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüştü.

Görüşmenin ardından iki isim ortak basın toplantısı düzenledi. Ziyaretinin asıl amacının nükleer müzakerelerinin önündeki engelleri kaldırmak ve gerilimi azaltmak olduğunu söyleyen Borrell, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) rayına oturtmayı hedeflediklerini söyledi.

Mart ayında İran ile ABD’nin yanıtlaması gereken bir dizi soru sorduğunu, bu soruların yanıtlanması için müzakerelerin durması gerektiği yönündeki önerisini hatırlattı.

Meselenin Amerikalılar ve İranlılar tarafından ele alındığını, üç ayın geçtiğini ve çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirtti. Tahran ve Washington’un müzakerelere yeniden başlama kararından memnun olduğunu ifade etti.

İran ziyaretinin ardından görüşmelerin Viyana’da başlayacağını, üç aylığına durdurulsa da bugün yeniden devam edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bu çıkmazı kırmaları gerektiğini söyleyen Borrell, İran-AB ilişkilerinin de önemine değindi. İran’ın büyük bir Pazar olduğunu, ekonomilerinin birbirini tamamlayabileceğini ifade etti.

Abdullahiyan: İran’ın Ekonomik Çıkarını Etkileyecek Konuları Kabul Etmeyeceğiz

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise ülkesinin talepleri hakkında derinlemesine ve ayrıntılı görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Borrell’e önümüzdeki günlerde müzakerelere yeniden başlamaya hazır olduklarını ilettiğini söyleyen Abdullahiyan, “Umuyoruz ki bu sefer Amerikan tarafı, müzakerelere giden yolda ve anlaşmanın son noktasına varılmasında gerçekçi ve adil adımlar atacaktır.” ifadesini kullandı.

İran’ın ekonomik çıkarını etkileyecek hiçbir konunun hükümet tarafından kabul edilmeyeceğini dile getirdi.

İran, 2015 yılında ABD, Çin, İngiltere, Rusya ve Almanya ile nükleer programı hakkında anlaşma imzalamıştı. Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2018’de anlaşmadan ayrılmış, başkanlığa Joe Biden’ın gelmesinin ardından ise müzakereler yeniden başlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.