Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İran Cumhurbaşkanı: NATO’ya Karşı Aktif Olmak Gerek

İran Cumhurbaşkanı, Rusya Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde NATO’nun genişlemeci politikasını ve Rusya-Ukrayna gerilimindeki rolünü eleştirdi. Detaylar haberde;
İran Cumhurbaşkanı: NATO’ya Karşı Aktif Olmak Gerek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdulllahiyan’ın davetiyle Çarşamba günü Tahran’a ziyaret düzenledi.

Ziyaretinin ilk gününde Lavrov, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüştü. Görüşmede iki ülke arasında stratejik iş birliği planlarının konuşulduğu aktarıldı.

Reisi’nin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) hakkındaki görüşleri dikkat çekti.

“NATO’nun Etkisini Genişletme Girişimleri Karşısında Aktif Olmak Gerekiyor”

İran Cumhurbaşkanı, NATO’nun dünya genelinde etkisini genişletme girişimlerine karşı uyarıda bulunarak, Rusya-Ukrayna savaşı için ABD’yi işaret etti. Reisi, çatışmanın temel nedeni olarak ABD’nin öncülük ettiği askeri ittifakı suçladı.

ABD’nin kışkırtıcı eylemlerde bulunduğunu savunan Reisi, Ukrayna’da devam eden çatışmaların arka planında ABD ve NATO provokasyonlarının tetikleyici etkisi olduğunu söyleyerek,

GCM Yatırım Banner

“Bu nedenle NATO’nun etkisini Batı da dahil olmak üzere dünyanın herhangi bir yerinde genişletme girişimleri karşısında Asya, Kafkaslar ve Orta Asya’da aktif olmak gerekiyor ”dedi.

Savaşın sona ermesinin önemini dile getiren Cumhurbaşkanı, İslam Cumhuriyeti’nin diplomatik bir çözüm bulmak için yardım etmeye hazır olduğunu aktardı.

“Batı’nın Bencil Politikalarından Tüm Ülkeler Olumsuz Etkileniyor”

Lavrov, Reisi ile görüşmesinde, Batı’nın baskısı karşısında Rus liderliğinin devletin direncini sağlamak için çok çeşitli ulusal alanları uyarlamaya çalıştığını bildirdi.

Rusya’nın Batılı ülkelerden gelen baskılara rağmen iç ve dış politikalar geliştirdiğini ve pozisyonlarını güçlendirdiğini aktardı.

ABD ve NATO hakkındaki görüşü ise şöyle oldu;
“ABD ve uyduları tarafından yürütülen bencil politikanın olumsuz etkisini yaşayan tüm ülkeler, ekonomik ilişkilerini Batılı ortaklarımızın kaprislerine bağımlı olmayacak şekilde yeniden yapılandırmaya ihtiyaç duyuyor.”

İran resmi haber ajansı İRNA, Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşme sonrasında Lavrov’un bugün diğer İranlı üst düzey yetkililer ile de bir araya gelmeyi planladığını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın