Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eroğlu: Vatandaşın Süt Ürünlerine Ulaşması Zorlaşacak

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Eroğlu, süt üreticisine yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu. İşte detaylar...
Eroğlu: Vatandaşın Süt Ürünlerine Ulaşması Zorlaşacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, çiğ süt pirim desteğinin artırılmasına yönelik açıklama yaptı. Litre başına 20 kuruş olan çiğ süt pirim desteğinin 1 TL’ye yükseltilmesi için çağrıda bulundu.

Vatandaşın Süt Ürünlerine Ulaşması Zorlaşacak

Başkan Eroğlu, süt üreticisinin süt ineklerinden zarar ettiği için hayvanlarını kesime gönderdiğini bu durumunda hayvancılığı olumsuz etkileyeceğini söyledi. Acilen damızlık değeri olan süt ineklerinin kesime gönderilmesini engelleyecek tedbirlerin alınması gerektiğini aktardı.

Süt prim desteği artırılmazsa düşmekte olan inek sütü üretiminin hızla düşmeye devam edeceği belirtildi. TVHB Başkanı, üreticinin eline geçen fiyat arttıkça, market fiyatlarının da artacağını söyledi. Vatandaşın süt ve süt ürünlerine erişimi zorlaşacağını hatta imkânsız hale geleceğini aktardı. Bu nedenle devletin süt piyasasına müdahale ederek piyasada fiyatları düşürücü tedbirleri alması gerektiğini söyledi.

Süt ve Et Üretiminin Desteklenme Sistemi Değiştirilmeli

Uzun vadeli hayvancılık politikaları hazırlanırken özellikle süt ve et üretiminde destekleme sistemimim değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Elektrik, yem gibi girdi fiyatlarının gerçekçi olarak değerlendirilmesinin ve süt üretim maliyetini düşürecek desteklemelerin girdiler üzerinden yapılmasının gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.