Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erkeklerin Kullandıkları 15 Feminen Araba Modeli

Bazı arabalar erkeksi bazıları feminen olarak adlandırılır. Bu biraz gereksiz bir ayrım olsa da genel tercih bu yöndedir. İşte erkeklerin kullandığı feminen arabalar...
Erkeklerin Kullandıkları 15 Feminen Araba Modeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Her yıl otomotiv endüstrisi bizlere uygun yeni araçlar geliştirmek ve tasarlamak için yığınla para harcıyor. Bizse, yerel otomobil bayiinde bir belgeye imzamızı atıp paramızı ödedikten sonra arabamıza kavuşuyoruz. Bu durumda genellikle birçok seçenek ile karşı karşıya kalırız ve araba satın alırken en çok hangi özelliklere sahip olduklarına dikkat ederiz. Bu seçim bir çoğumuz için oldukça bunaltıcı olabilir. Ne tarz bir motora bakmıştınız? Hangi aksesuarlar olsun? Araç standart düzeyde mi olsun, yoksa diğer özel imkanlara da sahip olsun mu? Sonunda, bu seçenekler arasından en azından sonraki birkaç yılı mutlu geçirebileceğimiz bir aracı tercih ediyoruz.

Birçok insan için, ilk sürüşün sonucu ve arabanın genel görünümü ne tarz bir araç seçmesi gerektiğini belirler. Araba mağazaları çoğu insanın eli ayağıdır ve buradaki otomobilleri gördüğünüzde gözünüze hoş gelmesi yeterlidir. Geri kalan özellikleri ve yetenekleri ikinci planda kalır. Bunların yanı sıra renk seçeneği doğru ise arabanın tasarımı ve ne kadar yakıt tükettiği o an için umurumuzda olmaz.

Listedeki araçlar yuvarlak hatlara sahip olsalar da genellikle erkekler tarafından kullanıyorlar. Hatta içlerinden bazıları “kadın arabası” olarak kolayca etiketlenebilir. Daha önce güçlü bir erkek imajı çizmenizi sağlayacak maço araçlar hakkında sizlere bilgi vermiştik. Peki, bir arabayı neler kadınsı yapar? Arabanın boyutu burada önemli olan noktadır. Üstü açık olması da diğer kurallardan bir diğeridir. Aklınızda bulunsun, arabanızın bu listede yer alması onun “kız arabası” olduğu anlamına gelmiyor. Ancak, kullandığınız bu araçlara koyduğunuz erkek isimlerini yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

İşte karşınızda erkeklerin kullandıkları feminen araba modelleri:

15 Volkswagen Cabrio ve Cabriolet

Volkswagen Cabrio ve CabrioletBelirli bir bölümü Golf modelinden türetilmiş bu araba, genellikle “kadın arabası” olarak adlandırılıyor. Üstünün açık olması, insanların bu arabayı kızların kullandıkları bir model olarak görmelerine neden oluyor. Fakat Cabrio, sadece kadınların kullandığı feminen bir araç değil. Arabanın bu özelliği değiştirilebilir. Erkeksi özelliklerin olmadığını görebilmeniz için, sadece dönüşebilen Golf modellerinden bir tanesine bakmanız yeterli. Bu modeller; küçük, üstü açılabilen ve genellikle sportif, eğlenceli ve tatlı olarak tanımlanır. Bu Volkswagen modellerinden birini kullanan bir erkek gördüğünüzde, eşinin ya da kızının arabasını aldığını düşünebilirsiniz.

GCM Yatırım Banner

14 Honda Jazz

Honda JazzCivic hatchback modelinden dönüştürülmüş araç, Kuzey Amerika’da oldukça popüler olmuştu. İstatistiklerin büyük bir kısmı Jazz sahiplerinin %80’ini kadın olarak gösterdiği için, VW Cabrio gibi Jazz de “kadın arabası” olarak adını duyurmuştur. Jazz için, Honda minivan’ın kasası küçültülmüş versiyonu gibi eleştirilere rastlayabiliriz. Küçük tekerleri ve gülen surata benzer ön kaputu, bu modeli tatlı yapan özellikler arasında yer alıyor.

13 Pontiac Sunfire Convertible

Pontiac Sunfire Convertible1995 ve 2005 yılları arasında yapılan Pontiac Sunfire, hızlı bir şekilde gelişerek “kadın arabası” unvanına sahip oldu. Erkeksi özelliklerden çok uzak olan Sunfire’ye jant eklemek için sahipleri ellerinden geleni yapmalarına rağmen, rüzgarlık ve yüksek egzoz sesiyle ancak “erkek Fatma” olabildi. Birçok parçasıyla bu tasarım, oldukça kadınsı ön ve arka hatlara sahiptir. Bu model, üstü açılabilir versiyonunu da eklediğimizde kesinlikle kadınsı bir araba oluyor. Arabayı kullanan erkekler sadece camdan dışarı bakın. Sonra, herhangi bir cabrio Sunfire kullanmanın gerçekten doğru görünmediğinin farkına varın.

12 2007+ Fiat 500

2007+ Fiat 500Bu araba küçük, yuvarlak ve tatlı. Bu kelimelere baktığınızda genellikle feminen anlamlara geldiğini göreceksiniz. 2016 yılının heyecan verici yeni otomobilleri arasında olan yeni model Fiat 500’ü her yerde görebilirsiniz. Listedeki çoğu araba gibi bu model erkekler tarafından kullanıldığında alay konusu olmuyor. Çünkü Fiat 500, her tarafı yuvarlak hatlardan oluşmuş pratik küçük bir araba. Ancak, fazlasıyla feminen. Bu küçük yuvarlak hatlı arabanın, spor yuvarlak farları araca özgü bir yüz kazandırıyor. Kadınsı görünüşüne rağmen, erkekler onu kullanmaktan vazgeçmiyorlar. Hatta, Sebastian Vettel ve Felipe Massa gibi Formula 1 yıldızları bile bir Fiat 500’e sahip.

11 Honda Del Sol

Honda Del SolDiğer bir popüler araba olan Honda Civic Del Sol, kesinlikle feminen görünüşlü bir araba. Küçük ve Targa tarzı spor tavanı ile neresinden bakarsanız bakın 90’ların ortasındaki bu araç, hiçbir erkeklik kırıntısı taşımıyor. Buna rağmen, erkeklerin birçoğu bu arabayı alıyor ve beygir gücüyle birlikte yol tutuşunu da arttırmak için modifiye ediyor. Hafif ağırlıklı ve yükselen gücü ile Del Sol, go-kart arabası gibi kullanılabiliyor. Hatta daha çok bir Barbie aksesuarını andırıyor.

10 Nissan Micra

Nissan MicraDördüncü nesil bir ürün olan Nissan’ın kompakt Micra’sı, küçük ve çok yönlü hatchback arayanlar için popüler bir seçim. 2 litrelik, üç ve dört silindirli motorlar ile satışa sunulan Micra, bir süpermini araba olarak sınıflandırılıyor. Baktığınızda, Fiat 500 ile aynı özelliklere sahip ve hatta Smart Fortwo ile de benzerlikler gösteriyor. Bu küçük hatchback, doğal olarak feminen görüntüsüyle dikkat çekiyor. Ön kaportası ile farlar ve ızgara konfigürasyonu bu özelliği daha da çok arttırıyor.

9 Smart Fortwo

Smart FortwoPro-Bowl ve hatta Super Bowl kazananı James Harrison’u bu arabanın direksiyonunda görmemiz bile Smart Fortwo’nun kadınsı özelliklerini azaltmıyor. Smart Fortwo’ya başınızı çevirip baktığınızda, aslında onun size bakıp gülümsediğini görürsünüz. Bu küçük ve tuhaf görünüşe sahip arabanın kadınsı özellikleri açılabilir tavanı ile daha da artıyor. Şehir ve sıkışık alanlarda sürüş için Fortwo oldukça ideal bir araç. Eminiz ki erkek sürücülerin birçoğu, otoparklarda dar alanlara sığabilirlerken ne kadar feminen bir araba kullandıklarını umursamıyorlardır.

8 2001+ Mini Cooper

2001+ Mini CooperAslında, 1960’lara kadar uzanan tüm Mini’leri dahil edebiliriz. İlk tanıtılan Mini, enlemesine motor ve önden çekiş özellikleri ile çok amaçlı ve çığır açan bir arabaydı. Bu durum ondan sonra gelen tüm arabaları etkilese de hala kadınsı bir araç. “Tatlı” ön kaputu ile komik derecede küçük. Mini, 2001 yılındaki ikonik İngiliz arabaların reenkarnasyona uğrayıp BMW’de hayat bulmuş halidir. Küçük boyutu, “sevimli” ve sportif görünüşü bu aracın kadınsı yapısına katkıda bulunuyor. “Kadın arabası” etiketi özellikle de bu arabaların üzerine yapışmış gibi görünüyor.

7 Dodge Neon

Dodge NeonNeon, 1994 yılının başlarında Chrysler’den dönüştürülmüş ucuz bir araba. Fiyatının ucuz olması, güvenilirliğini azaltıyordu. Daha önce bu araçlardan biri ile kaza yaptıysanız, ölmediğiniz ve yaralanmadığınız için çok şanslısınız. Ucuz olduğu için 90’larda ve 2000’li yılların başında her yerde Neon’lara rastlayabilmeniz mümkündü. Neon; küçük, düzgün, kıvrımlı hatlara sahip ve bir oyuncak arabaya benziyor. Kadınsı karakterlerin neredeyse hepsine ulaşmış bir araç. Ön kaputunun gülümseyen bir suratı andırması ve otomobile “sevimli” bir görünüm kazandırması, kekin üzerindeki krema oluyor.

YILLARA MEYDAN OKUYAN TARİHİYLE DODGE HAKKINDAKİ 15 GERÇEK İÇİN TIKLAYINIZ.

6 2001+ Lexus SC 430

2001+ Lexus SC 430İlk jenerasyon SC, erkeksi de kadınsı da görünmüyordu. Daha çok 90’ların orta boy lüks Japon coupelerine benziyordu. 2001 yılına geldiğimizde, SC’nin ikinci jenerasyonu ile karşılaştık ve önceki sürümünden oldukça farklıydı. SC 430; iki kapılı, dört koltuklu, üstü açılabilir özelliklerinin bulunduğu tasarım ile tam bir feminen olma yolunda ilerliyordu. Otomobilin gövdesi ve özellikle de tavan kısmı, SC 430’u kadınsı kılan özelliklerin başında geliyor. Japon Super GT serisi ile yarış yaparken, SC kullanan erkekler bu arabanın kadınsı olduğunu inkar etmemeliler.

5 Mitsubishi Eclipse

Mitsubishi EclipseHer yeni jenerasyon Mitsubishi’nin sportif Eclipse’si daha da kadınsı bir hal alıyor. 1990 ve 1999 yılları arasında üretilen Eclipse, AWD ve turbocharged motorları ile oldukça yetenekli bir arabaydı. 2000’den sonra Mitsubishi, turbochargerlardan ve AWD’den uzaklaştı. Bu durum, arabayı kendi içinde kadınsı yapmadı; fakat tasarım değişiklikleri, özellikle de dış görünüşü arabanın feminen olmasını sağladı. Ön veya arka kısımlarına bakıyorsanız, bu arabanın hiçbir şekilde erkeksi görünmediğini fark edeceksiniz.

4 1998-2006 Audi TT

1998-2006 Audi TTDaha fazla sportif ve kompakt araç isteyenler, 90’ların sonlarında tasarlanan Audi TT sizler için ideal. Bu küçük araba, FWD ya da Quattro konfigürasyonuna ve Valkswagen’in 1.8 litrelik turbocharged veya 3.6 litrelik VR6 motorlarına sahip. 0-100 performansı en iyi olan Audi modelleri arasında yer alan küçük ve sportif TT, kalabalıkta çok fazla göze çarpıyor olsa da yine de kadınsı bir arabaydı. İlk nesil versiyonu ile “yeni” Beetle arasında bazı benzerlikler bulunuyor, ayrıca “bombeli” olarak tasarlanmış gövdesi maskülenlik dışında her şeyi sağlıyor. Son nesillerinin görünümleri ve kadınsı nitelikleri büyük ölçüde değiştirildi.

3 Volkswagen Eos

Volkswagen EosVolkswagen Golf Cabriolet’sini emekli ettikten sonra, yeni Eos ile tekrar iş başı yaptı. Şimdilerde, Volkswagen’in küçük iki kapılı  “kadın arabası” Eos’u hiçbir erkek almaz diye düşünmüş olabilirsiniz. Cabrio özelliğinin de kadınsı karakterine katkıda bulunduğu bu araba ile dergiler, Jennifer Lawrence’nin şehrin etrafında turlarken çekilen fotoğraflarını yakalamışlardı. İsmini Yunan şafak tanrıçası Eos’tan alan bu araba “feminen arabalar kullanan erkekleri” çizginin diğer kısmına itiyor.

2 1998+ VW “Yeni” Beetle

1998+ VW "Yeni" BeetleOrijinal Beetle; sağlam, çok yönlü, basit ve ucuzdu. Bu nedenle, 65 yıl boyunca üretilmeye devam edildi ve dünyanın her yerinde bu arabalara rastlamak mümkün hale geldi. 1998 yılında modernize edilen Beetle, tantanalı bir şekilde zincirlerinden kurtuldu. Araba daha parlak ve önceki modellerinden daha şıktı. Hatta sırtındaki turbo arması, eklenen rüzgarlık ve gövde kiti de kadınsı taraflarını azaltmaya yardımcı olmadı.

1 Mazda Miata

Mazda Miata1989 yılından beri üretilen MX-5 Miata bugüne kadar en çok satan iki kişilik spor arabadır. Artı ve eksilerinden söz edecek olursak, dürüst olmak gerekirse olumsuz taraflarının ağır bastığını görebiliriz. Arkadan itişli olan Miata; nispeten ucuz, güvenilir ve sürüş için eğlenceli bir otomobil. Ayrıca, özellikle bu ikonik arabanın ilk jenerasyonu fazlasıyla feminen. Mazda tasarım değişiklikleri ile yıllardır bu durumu yumuşatmak için çalışsa da bu özellik üzerine yapışıp kaldı. MX-5’e araba yarışı fotoğrafları ile erkeksi görünüm kazandırılmaya çalışılsa da hala feminen bir model.

Erkekleri her zaman için; güçlü motorlu, agresif görünümlü, kaslı ve kalıplı otomobillerin içerisinde düşünmüş ya da Hollywood yapımı filmler yüzünden böyle bir hayalin içerisine itilmiş olabilirsiniz. Ancak bazı gerçekler var ki erkeklerin tamamı daima maskülen otomobiller kullanmazlar. Bu nedenle bizler de sizler için, bazı erkeklerin kullanmış oldukları feminen araçların listesini paylaştık. Bu modeller içerisinde listede olması gerektiğini ya da gerekmediğini düşündüğünüz bir otomobil var mı? Bu sorunun cevabını yorumlarınız ile birlikte bizimle paylaşabilirsiniz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın