Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

0-100 Performansı ile Öne Çıkan En İyi 10 Audi Modeli

İş adamlarından motor sporları tutkunlarına kadar geniş müşteri yelpazesine sahip olan Audi'lerin hızlanma konusundaki becerilerini öğrenmeye ne dersiniz?
0-100 Performansı ile Öne Çıkan En İyi 10 Audi Modeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün, etrafınıza alıcı gözle baktığınızda yollarda en çok karşılaşabileceğiniz bir marka konuğumuz. Alman mühendislik harikası bu otomobili, dört adet iç içe geçmiş halkalardan oluşan logosu sayesinde diğer araçların içerisinden kolaylıkla ayırt edilebilirsiniz. Audi, her geçen yıl otomotiv piyasasındaki popülerliğini artırıyor. Çünkü markanın her modeli, lüks özellikleriyle sürücülerine oldukça cazip fırsatlar sunuyor. Birbirinden farklı konseptlerle karşımıza çıkan modeller, sekmendine göre oldukça cazip fiyat olanakları sunmakta. Tabi ki bu durum da markanın neden bu kadar çok tercih edildiğini fazlasıyla özetliyor.

Alman otomobil markalarının “Büyük Üçlüsünden” bir tanesi olan Audi, küresel çaptaki başarılarını yenilikçi tarzına ve tasarladığı birbirinden hızlı yarış otomobillerine borçlu. Aslında firmanın efsanevi tarihine göz atmanız, markanın bugün ki başarısına nasıl ulaştığını anlamanız açısından yeterli. İkinci Dünya Savaşı’nın büyük çaptaki zararları, her firmayı olduğu gibi Audi’yi de etkiledi. Sayılı ve düşük güce sahip tasarımları, 1964 yılında Volkswagen himayesine girene kadar hayatta kalma mücadelesi verdi. Bu satın alma işlemi, Audi için bir milattı. 80’li yıllarda Audi, Sport Quattro modelinin bir versiyonu ile Dünya Ralli Şampiyonası’na katıldı ve aynı tarihlerde AWD içeriği ile motor sporları dünyasını derinden sarstı. Sonrasında spor dalında dişli bir rakip olmak için kendisini baştan yarattı. 90’lı yıllara gelindiğinde hemşerileri olan Mercedes, BMW gibi yüksek kaliteli araçlar geliştirmeyi amaç haline getirdi. O tarihten sonra şirket; SUV ve station vagonlu modellerden, yüksek performanslı sedan ve spor arabalara kadar bütün modelleri kapsayan araçları üretmek için çeşitli dallara ayrıldı.

Ülkemizde halk arasında kullanılan yaygın bir söz vardır; “Alman ne yaparsa iyi yapar!” Bizlere göre Audi bu sözü sonuna kadar kanıtlıyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz listede Audi serisinin yüksek performanslı araçlarına yer verdik. Bu listede konsept arabalar veya prototipler bulunmamakta, aksine kullanabilmemiz için satışa sürülen modeller yer alıyor. Şunu da belirtelim; Audi R8’in baskın olduğu bir liste yerine, Alman arabalarının otomobil meraklıları tarafından neden bu kadar çok tercih edildiğini ve popüler olduğunu kanıtlar nitelikte station vagonlu, sedan ve iki kapılı sportif karışımlara yer verdik. Beğeneceğinizi umarak ilk Audi’nin koltuğuna yerleşiyoruz…

Huzurlarınızda 0-100 performansı en iyi olan 10 Audi modeli:

10 2008 Audi RS4

4.4 Saniye

GCM Yatırım Banner

2008 Audi RS4Performans ayarlama dünyasında, her markanın kendi performans dalı ya da “modeli” bulunuyor gibi görünüyor. Mesela BMW, M modelleriyle; Mercedes ise AMG araçlarıyla bunu sergiler. Audi açısından ise Quattro GmbH bu durumun adresi. Audi’nin bu dalı, ayrıca bir dizi teknolojik ve performans gelişimi de eklenmiş A serisi olarak bildiğimiz arabaları kapsamaktadır.

A4 serisinden Quattro GmbH RS4 modeli geliştirilmiştir. A4 modelinin en büyük motor seçeneği, 252 beygir gücüyle 3.2 litrelik V6 motor. RS4 modeliyse 414 beygirgücüne sahip 4.2 litrelik V8 motor bulunuyor. Bu değişiklik de aracın, A4 modelinden 2 saniye daha az sürede 0’dan 100 kilometreye ulaşabilmesini sağlamıştır.

İŞ ADAMLARININ BİR ADIM ÖNDE OLAN MARKASI AUDİ HAKKINDA 18 GERÇEK İÇİN TIKLAYIN.

9 2015 Audi RS3 Sportback

4.1 Saniye

2015 Audi RS3 SportbackDiğer bir geliştirilmiş Quattro GmbH ürünü olan RS3, Audi A3 modelinden meydana getirilmiştir. Ayrıca gücü ve performansı artırılan model, etkileyici özellikleriyle dikkat çeker. Demode “hatchback” terimi ile insanları uzaklaştırmak istemeyen Audi, bu modelinde “Sportsback” başlığını kullanmıştır. 2.5 litrelik turbocharged motoru 30 yıl önceki Audi’nin ralli araçlarını anımsatıyor. Ayrıca ses sistemi de büyük ölçüde bu Audi serisine oldukça yakındır. 362 beygirgücündeki 343 lbs-ft torka sahip motor ile bu spor araba, 100 kilometrelik hıza bir Ferrari 575 Maranello ile benzer sürede ulaşıyor. Bu da hatchback araç için hiç fena bir süre değil.

8 2013 Audi RS5

3.9 Saniye

2013 Audi RS5A5 ya da S5 modelinin gücü ve performansı arttırılmış olarak kullanılırsa ne olur? Yüksek kaliteye sahip bir RS5 olur. Pahalı lüks arabaların performansı genellikle bir ya da iki turbocharger kullanılması anlamına gelirken, RS5 modelinde bu durum biraz farklıdır. Kaputunun altında 444 hp ve 317 lbs-ft torka sahip, 5.2 litrelik doğal emişli V8 motor bulunmaktadır. Fakat siz yine de bu duruma kanmayın. Şirketin R8 süper arabasında bulunan Audi motoru ile aynı değildir. RS5 modelinin motoru Lamborghini’nin V10 motoru baz alınarak daha yeni bir şekilde tasarlanmış ve aslında R8 modelinin güçlendirilmiş V8 motorundan çok daha güçlüdür.

7 2013 Audi A8 (L) 4.0T

3.8 Saniye

2013 Audi A8 (L) 4.0TAudi A8 modeli için söylenen “daha fazla daha iyidir” sözü gerçekten doğrudur. Audi mühendisleri, temel olarak 2.0 litre güçlendirilmiş ve ikiye katlanmış A8 motorunu ürettiklerinde, kalpleri fethetmiş olmalılar. Bu araç için tekli 211 hp turbocharged 2.0 L dört silindir motor yerine, 420 beygirgücüne sahip 8 silindirli 4.0L çift turbolu motor kullanmışlardır.

Bunların yanı sıra, kaputun altında bulunan her şey ikiye katlanmıştır. Bu durum A8 modelinin performansını iki misli daha fazla etkileyerek, 0’dan 100 kilometrelik hıza 3.8 saniyede ulaşabilmesini sağlamıştır. Açılış fiyatı 88 bin dolar olan bu Audi modeli bütün özelliklere sahip olmayabilir ve yüksek kaliteli S8 modeli kadar etkileyici istatistikler sunmayabilir; ancak 4 saniyenin altında bir hızlanma için fiyatı S8 modelinden daha ucuzdur.

HEPİMİZİ ÇILGINA ÇEVİREN LÜKS OTOMOBİLLER HAKKINDA BİLİNMEYEN 12 GERÇEK İÇİN TIKLAYIN.

6 2014 Audi RS6 Avant

3.7 Saniye

2014 Audi RS6 AvantPopüler Audi A6 modelinden üretilen S6, daha sportif olarak karşımıza çıkmıştı. S6 Avant modelinden üretilen RS6 Avant ise S6 Avant modelinden daha yüksek performansa sahip olup ayrıca bu listedeki en hızlı station vagon modeldir. RS6 Avant, 550hp ve yaklaşık 520 lbs-ft torka sahip 4.0L çift turbo V8 motoru ile güçlendirilmiştir. AWD sistemi ve elektronik denge kontrolü sayesinde, 0’dan 100 kilometreye 3.7 saniyede çıkmanıza ve gücün sağlam bir şekilde ortaya konmasına yardımcı olur. Perspektif açısından ortaya çıkan bu süreler, Aston Martin V12 Vantage ve Dodge Viper SRT-10 ile aynıdır.

5 2013 Audi S8

3.6 Saniye

2013 Audi S8Bu dört kapılı lüks sedan, VIP bir araç kullanıyormuş gibi hissettiriyor. Bu aracın full sürümü, film camları ile sizleri habersiz izleyicilerden gizlemektedir. S8 modeli, 1994 yılından bu yana Audi A8 modeli baz alınarak üretilmiş bir arabadır. İlk jenerasyonu yüksek kaliteli bir Lincoln ve bir VW Passat modelini andırmaktaydı. O zamandan beri, bütün Audi modellerinde olduğu gibi bu araçta da değişen tasarım oldukça dikkat çekmişti. Bu geliştirilmiş S8 modeli, 520hp ve 480 lbs-ft torka sahip 4.0L çift turbolu V8 motoru sayesinde 0’dan 100 kilometrelik hıza etkileyici bir seviyede ulaşmaktadır. Audi S6 ve S7 modellerinde, Bentley Continental GT motoru kullanılmıştır.

KIŞ MEVSİMİNİN TADINI DOYASIYA ÇIKARTACAĞINIZ 10 LÜKS ARABA MODELİ İÇİN TIKLAYIN.

4 2012 Audi TT RS

3.5 Saniye

2012 Audi TT RS1998 yılından bu yana, iki kapılı TT modellerini çok daha büyük ve güçlü R8 modelinin küçük kardeşi olarak düşünmüş olabilirsiniz. Bu küçük arabanın ilk jenerasyonu, VW Beetle modelinin spor salonuna giderek biraz daha yapılanmış halini andırıyordu. O zamandan beri, bu tasarım gelişti ve R8 modelinin büyük hatlarına sahip oldu. TT modeli, dört ve beş silindirli Volkswagen’in tecrübeli CR6 motorunu da kapsayan çeşitli yenilikler ile karşımıza geliyor. TT RS modeli, Kuzey Amerika’da özelleştirilmiş 360 beygir gücü bulunan turbo özellikli 2.5L içine beş silindirli motor ile güçlendirilmiştir. Ayrıca bu model, Porsche 911 turbo ile benzer zaman diliminde 0’dan 100 kilometrelik hıza ulaşmaktadır.

3 2014 Audi RS7

3.4 Saniye

2014 Audi RS72010 yılında Audi’nin oldukça şık görünümü ile piyasaya sürdüğü dört kapılı “sportback”, A7 olarak bilinen modelinin çeşitli motor seçenekleri eklenmiş halidir. AWD çekiş sisteminin yanı sıra, Alman otomobilinden beklediğiniz tarzda özelliklere sahiptir. Mühendisler, kimsenin boş bir arabanın içerisine oturduğu hissine kapılmaması için; A7 ‘nin gelişmiş performans varyantlarını yaratmaya karar verdiler. Bu evrime son zamanlarda 2014 RS7 damgasını vurdu. 4.8L çift turbo V8 motor ile güçlendirilmiş RS7, 0’dan 100 kilometrelik hıza 3.4 saniyede ulaşmaktadır. Ayrıca uzun bir seçenek listesi, sürücü kontrolü ve aksesuarlar ile 7 serisinin geride kalan modelleri arasında en ön sırada yerini almıştır.

DÜNYANIN EN HIZLI 10 OTOMOBİLİ İÇİN TIKLAYIN.

2 2011 Audi R8 LMS GT3

3.1 Saniye

2011 Audi R8 LMS GT3Dürüst olmak gerekirse, eğer biz bu listeyi sadece bu model ile sınırlamış olsaydık; Audi markasının başarılı R8 modelinin varyantları ile karşılaşacaktınız. R8 modeli hem V8 hem de V10 motorun bulunduğu, bütün Lamborghini Gallardo serilerinde görülen, AWD çekiş sistemine sahip iki kapılı bir coupedir. Etkileyici görünüşü ile ünlü isimleri cezbetmiş ve çok sayıda filmin garajında bulunmasını sağlamıştır.

Dünya çapındaki dayanıklılık yarışlarında yarışabilecek LMS GT3 modeli, Audi R8’in performansının doruk noktasıdır. 500 beygir gücüne sahip, 5.2L V10 motor ile güçlendirilmiş bu özel Audi, durduktan sonra 100 kilometrelik hıza 3.1 saniyede ulaşmaktadır. Ayrıca LMS GT3 varyantında yarış kuralları gereği araç arkadan itişli üretilmiştir.

Bu modelin, 2016 ya özel sürümünü 10 Silindirli Bir Yol Canavarı “2016 Audi R8!” isimli yazımızdan daha yakından inceleyebilirsiniz.

1 1985 Audi Sport Quattro S1

3.0 Saniye

1985 Audi Sport Quattro S11980’li yılların başında Audi, tanıtmış olduğu Quattro ile motor sporlarında bir devrime imza attı. Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) bulunan önceki araçların hepsinde RWD (Arkadan Çekiş) sistemi vardı. Audi ağır ve kompleks olan AWD (Dört Çekiş) sistemini bu arabada kullanmaya karar verdi. Sonraki modellerinde de bu sistemi kullandı. Quattro sadece motor sporlarının bir simgesi haline gelmemiş, aynı zamanda da tüketici piyasasını da oldukça etkilemiştir.

KALP ATIŞLARIMIZI HIZLANDIRAN YARIŞ ARABALARI HAKKINDA İLGİNÇ GERÇEKLER İÇİN TIKLAYIN.

Bugünlerde, 1980’lerin başındaki yarış arabasında kullanılan AWD sistemi ile donatılmış geniş bir model yelpazesine sahip. Sport Quattro modelinde bu sistem uygulanmasaydı, 100 kilometrelik hıza 4.7 saniyede ulaşmış olacaktı. WRC, S1 varyantının performans zirvesi olup, 2.1 L turbo içine yerleştirilen 5 silindirli motoru sayesinde 3.0 saniyede 0’dan 100 kilometrelik hıza ulaşmıştır.

Audi firması İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra büyük hasarlar almış olsa da şimdilerde sanki o günlerin acısını çıkarıyor. Üretmiş oldukları birbirinden şık araçları profesyonel yarışlarda izlemek de oldukça hoş. Lüks araçları ile tanıdığımız Audi’nin, 0’dan 100 kilometrelik hıza ulaşan en hızlı 10 modeline birlikte göz attık. Listemizde bulunan bu otomobillerin birçoğunun fiyatının, performanslarıyla eşdeğer lüks araçların fiyat etiketinden epey ucuz olması, listeyi hazırlarken bizleri oldukça şaşırttı. Peki, bu noktada Audi’nin hangi modeli size de şaşkınlık yaşattı? Bu sorunun cevabını, düşünce ve yorumlarınızı umarım benden esirgemezsiniz…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın