Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EREGL ve ISDMR’den Kar Payı Dağıtımına Yönelik Açıklama!

Bilançoları beklentilerin altında gelen EREGL ve ISDMR, yatırımcılarına temettü vermeyeceğini duyurmuştu. Karar genel kurul tarafından kabul edildi. İşte detaylar;
EREGL ve ISDMR’den Kar Payı Dağıtımına Yönelik Açıklama!
HABER GİRİŞ

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları (EREGL) ve İskenderun Demir ve Çelik (ISDMR), 9 Mart tarihinde 2022 yılı kar payından temettü vermeyeceklerini bildirmişlerdi. Bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden aktarılan bilgilerde her iki şirketin de kar payı dağıtmama kararının Genel Kurul tarafından onaylandığı aktarıldı.

Söz konusu şirketler gerekçe olarak yatırım döneminde olunmasını ve sağlıklı nakit akışının devam ettirilmesi amacını sunmuştu.

Ereğli Demir Çelik Fabrikaları, 2022’deki net karı beklentilerin oldukça altında kalmıştı. Şirket, 2021’de 15,5 milyar TL olan net karını 2022’de sadece yüzde 16 yükselterek 18 milyar TL’ye çıkardı.

İskenderun Demir Çelik ise net karını yüzde 4 oranında artırarak 6,4 milyar TL’den 6,7 milyar TL’ye yükseltmişti.

Portföyünde EREGL olan yatırımcılar temettü kararına tepki gösterse de uzmanlar bu durumun normal karşılanması gerektiğini söylüyorlar. EREGL’nin ciddi yatırımlar yaptığını, bunlar için kaynak aktarması gerektiğini paylaşan uzmanlar, gelecek yıllarda bu yıl verilmeyen temettünün de göz önünde bulundurulacağını belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

EREGL, günlük yüzde 1 düşüşle kapanışını 35,4 TL’den yaptı. Şirketin hisseleri 21 Şubat’ta 53 TL’yi görmüştü. Meydana gelen düşüş günlük, haftalık ve aylık istatistikleri negatife çevirdi.

ISDMR, günlük yüzde 3 kayıpla haftanın son gününde 32,2 TL’den işlem gördü. Yıl içinde en yüksek 55 TL, en düşük 21,64 TL’yi gören ISDMR, aylık bazda yüzde 26 değer kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.