Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan KKTC Çağrısı: Ada’daki Gerçeklere Sırtınızı Dönmeyin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Töreni'nde dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Erdoğan’dan KKTC Çağrısı: Ada’daki Gerçeklere Sırtınızı Dönmeyin
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

KKTC’de 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Töreni’nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler kürsüsünde yaptığı tarihi çağırıyı tekrarlarken, Ada’daki gerçeklere sırt dönülmemesi mesajını verdi.

“Ada’daki gerçeklere sırtınızı dönmeyin” diyen Erdoğan, KKTC’nin bir an önce tanınması gerektiğini vurguladı.

“Türk Ordusu 49 Yıl Önce Bir Destan Yazdı”

1974 Barış Harekatı’nın önünü açan dönemin başbakanı Sayın Ecevit’i, Başbakan Yardımcısı Sayın Erbakan’ı, sayın Türkeş’i rahmetle ve minnetle anarak sözlerine başlayan Erdoğan, geleceğe emin adımlarla yürüyebilmek için geçmişi çok iyi bilmenin önemine değindi.

1963-1974 döneminin Kıbrıs Türkleri için kan, gözyaşı ve katliam anlamına geldiğini hatırlatırken, Türk ordusunun 49 yıl önce yazdığı destanla Kıbrıs’a barış ve huzur getirdiğini ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @RTErdogan

Bütün çabalarının Ada’ya 1974’te gelen barışın kalıcı olmasını temin etmek olduğunu söyleyip, Türkiye’nin, Kıbrıs Türkü’nün varlığının, egemenliğinin her zaman garantörü olacağının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

“Ada’nın Asli Unsuru Kıbrıs Türklerinin Yok Sayılması Mümkün Değildir”

Ada’da eşit statü kabul edilmeden yeni bir müzakerenin söz konusu olmayacağını vurgulayan Erdoğan, Ada’daki gerçekler apaçık ortadayken federal bir çözümün mümkün olmadığını artık herkesin anlaması gerektiğine dikkat çekti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TCCB

Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyit edilmesine yönelik gayretlerden geri durmayacaklarını belirterek, “Ada’daki gerçeklere daha fazla sırtınızı dönmeyin ve KKTC’yi bir an evvel tanıyın” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.