Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Kabine Sonrası Açıklama: Yas İlan Ediyoruz

Beştepe’de basına kapalı olarak yapılan ve yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından konuşan Erdoğan, 1 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.
Erdoğan’dan Kabine Sonrası Açıklama: Yas İlan Ediyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçerek İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyet üyelerinin vefat ettiğinden derin üzüntü duyduklarını belirtti. Erdoğan, 1 günlük milli yas ilan edilmesine karar verdiklerini paylaştı.

İran’ın Filistin davasına verdiği güçlü desteği her zaman takdirle karşıladıklarını, onlara karşı uygulanan tek taraflı yaptırımlara katılmayarak komşuluk hukukunu yerine getirdiklerini söyledi.

Bayraktar Akıncı TİHA’nın İran’ın talebi üzerine arama kurtarma çalışmalarında aktif görev üstlendiğini ve bölgede 7,5 saat arama-tarama faaliyeti yaptığını belirtti.

Anayasa Açıklaması

1982 Anayasası ile ağır aksak bugünlere gelindiğini kaydeden Erdoğan, Cumhuriyetin 100. yıldönümünü darbe anayasası ile karşıladıklarını ve geçirdiklerini paylaştı. Bunun Türk siyaseti adına bir eksiklik olduğunu daha önce de gündeme getirdiğini hatırlattı ve mevcut anayasanın yeni Türkiye’yi taşımasının mümkün olmadığını vurguladı.

“Nüfus En Büyük Gücümüzdür”

Cumhurbaşkanı “Biz 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk.” Maalesef zaman öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Nüfusun millet olarak Türkiye’nin en büyük gücü olduğunu ve bunu korumak zorunda olduklarını dile getirdi. Gelecek dönemde bu konularda daha kararlı olacaklarını savundu.

Savunma İhracatı

Erdoğan, Türkiye’nin savunma ihracatının 2023’te 5,5 milyar dolara yükseldiğini, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyetin vefat ettiği kazada İHA’ların öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirtti.

Yunanistan Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yunanistan ile ortak menfaatler doğrultusunda uzlaşma zemini aramaktan imtina etmeyeceklerini, bunun sabır ve dirayet gerektiren bir süreç olduğunun farkında olduklarını aktardı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in de aynı hissiyatı paylaştığını, risklerin farkında olarak süreci kararlılıkla ileteceklerini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.