Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan ve Putin’in Gündeminde Ukrayna-Karadeniz-Suriye Var

Yerhov, Soçi’de düzenlenecek Erdoğan-Putin görüşmesi hakkında bilgi verdi. Liderlerin Ukrayna, Karadeniz ve Suriye meselelerini konuşabileceklerini söyledi.
Erdoğan ve Putin’in Gündeminde Ukrayna-Karadeniz-Suriye Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Rus devlet kanalı Rossiya 24’e konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Ağustos’ta Soçi’ye yapacağı ziyarete ilişkin soruları cevapladı. Büyükelçi ayrıca Ukrayna ihtilafı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yerhov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir araya geleceği görüşmede bölgesel konuların yanı sıra Ukrayna ve Karadeniz’deki durumu konuşabileceklerini söyledi.

Soçi’de gündeme gelecek konular hakkında; “Rus ve Türk liderler arasındaki üst düzey görüşmelerde masada her zaman iki ülkeyi de ilgilendiren çok geniş bir konu yelpazesi oluyor” dedi.

Liderlerin buluşmasında Ukrayna, Karadeniz ve Suriye konusunda iki ülkeyi ilgilendiren meselelerin masaya yatırılacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Tahıl Koridoru Anlaşmasında Gizli Saklı Bir Şey Olmayacak

Yerhov, konuşmasında İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında Ukrayna tahılının Karadeniz’den sevkiyatı için kesin tarih vermedi.

Denizde durumun nasıl olacağına ilişkin görüş bildirmenin güç olacağını söyleyerek; “Gerçekte ne kadar tahıl var bilmiyorum. Bu nedenle net tarih verme ve tahmin konusunda dikkatli davranacağım. Bekleyip görelim” dedi.

Büyükelçi, anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili birçok teknik meselenin olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Görünüşe göre bunlar üzerinde anlaşmak da biraz vakit alacak. Birkaç güne daha ihtiyaç var. Ancak her halükarda bu önemli konuyla ilgili gizli saklı bir şey olmayacak diye düşünüyorum.”

Türkiye Odessa Limanı Saldırısını Anlaşma ile İlişkilendirmedi

Yerhov, Rusya ordusunun tahıl koridoru anlaşması imzalandıktan bir gün sonra Odessa Limanı’na düzenlediği saldırıyı Türkiye’nin söz konusu anlaşma ile ilişkilendirmediğini bildirdi.

Büyükelçi, “Gerçekleştirilen saldırı ile güvenli tahıl sevkiyatı arasında bir bağlantı kuran tek bir Türk resmi temsilci görmedim” diyerek Türkiye’nin tepkisinin çok sakin ve dengeli olduğunu ifade etti.

Saldırı sonrası Rusya’nın yaptığı açıklamaların Türkiye tarafından dikkate alındığını paylaştı.

Ruslar ve Ukraynalılar Türkiye’de Barış İçinde Yaşıyor

Ukrayna işgali sonrası Türkiye’ye gelen Ukraynalı sığınmacı meselesine değinen Yerhov, Rus turistlerin ve Ukraynalı sığınmacıların Türkiye’de sorunsuz bir şekilde yaşadıklarını ifade etti.

24 Şubat’tan sonra Ukrayna ve Rusya’dan akın halinde Türkiye’ye göç edildiğini ve birtakım sürtüşmelerin görüldüğünü açıkladı.

Ancak bu sürtüşmelerin Türk makamlarının aldığı önlemlerle giderildiğini söyledi. Son zamanlarda herhangi bir sürtüşmeye şahit olmadıklarını belirterek, Ruslar ve Ukraynalıların Türkiye’de barış içinde yaşadıklarını savundu.

Türkiye’ye 3 Milyon Rus Turist Gelmesi Bekleniyor

Yerhov, konuşmasında turizm sezonunu açan Türkiye için Rus turist beklentisini paylaştı.

Bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’ye yaklaşık 1 milyon Rus turistin geldiğini belirterek, bu rakamın az olmadığını ve ikinci yarıyılda 2,5 ila 3 milyon kişinin gelmesini beklediklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.