Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan Putin’in Ardından Romanya Cumhurbaşkanı ile Görüştü

Barış sağlanması için diplomatik görüşmelerine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Zelenskiy’i bir kez daha Türkiye’ye davet etti.
Erdoğan Putin’in Ardından Romanya Cumhurbaşkanı ile Görüştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin son gelişmeler ele alınırken, Erdoğan Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında barışın sağlanması için en başından beri sergilediği samimi yaklaşımı sürdürdüğünü belirtti.

Uzun soluklu çözümün kalıcı ateşkesle sağlanacağını söyleyen Erdoğan, söz konusu krizde müspet sonuç alınmasını canıgönülden arzu ettiğini söyledi.

Bazı konular üzerinde uzlaşıya varmanın liderler düzeyinde görüşmeler gerektirebileceğini söyleyerek, her iki ülkenin liderlerini Ankara ya da İstanbul’da misafir etmek istediğini aktardı. Savaşın kimseye fayda sağlamayacağını belirten Erdoğan, sahadaki insani durumun gözetilmesi ve insani koridorların iki yönlü olarak etkin ve sorunsuz şekilde işletilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bugün yaptığı bir başka telefon görüşmesi Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile oldu. Bu görüşmenin de ana konusu Rusya – Ukrayna savaşı olurken, Ukrayna’daki insani durum değerlendirildi.

Erdoğan, Ukraynalı mültecilerin gittiği Romanya ve diğer komşu ülkelere insani yardım yolladıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Lavrov’dan Sonra Kuleba ile Görüştü

Dışişleri Bakanı Lavrov’dan Sonra Kuleba ile GörüştüDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştükten sonra Lviv’e geçti. Bugün de Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile temasta bulundu.

Çavuşoğlu açıklamasında “Akan kanın ve gözyaşının durdurulması gerekiyor. İlk günden bu yana bu doğrultuda çabalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Bu düşünce ile dostum Dimitro ile dostum Lavrov’u Antalya’da bir araya getirdik. Ve bu toplantıdaki yapıcı yaklaşımından dolayı Kuleba’ya teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Kuleba ise insani koridor için garanti verdiğini ancak sorunun kendileriyle değil Rusya ile alakalı olduğunu söyledi. Konuşmasında “Türkiye’yi de güvenlik garantörü olarak almak istediğimiz ülkeler arasında görüyoruz. Türkiye, Karadeniz bölgesinde istikrar dengesini sağlayan çok büyük bir otoriteye sahip” ifadesine yer verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu