Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan ile Zelenski Görüştü: Ukrayna’nın Barış Planına Destek

Erdoğan, Zelenski ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeleri ve tahıl koridorunu ele aldı. Haberin detayları aşağıda;
Erdoğan ile Zelenski Görüştü: Ukrayna’nın Barış Planına Destek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. Görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmelerin ele alındığı açıklandı.

İletişim Başkanlığı tarafından yayımlanan görüşmenin detaylarında, zorlu geçecek kış aylarında Ukrayna halkının insani yardım ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğüne dikkat çekildi.

Ukraynalı 1033 Kişilik Grupla Yakından İlgileniliyor

Erdoğan, Ukraynalı yetim çocuklar ve refakatçilerinden oluşan 1033 kişilik grupla eşi Emine Erdoğan’ın yakından ilgilendiğini vurguladı.

Görüşmede bahsi geçen konulara ek olarak tahıl koridoruna da değinildi. Tahıl koridorunun farklı gıda ürünleri ve diğer emtiaları kapsayacak şekilde genişletilebileceği öne sürüldü.

Zaporijya Nükleer Enerji Santrali konusuna da işaret eden Erdoğan, nükleer santral sorununun çözüme kavuşması için temennide bulundu.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’nın Barış Planı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, G-20 Zirvesi’nde Rusya ile barış şartlarını açıklamıştı. Erdoğan, açıklanan barış planının hayata geçirilmesi için Türkiye’nin sağlanabileceği katkıların da değerlendirildiğinin altını çizdi.

Zelenski barış şartlarından ilkinin radyasyon ve nükleer güvenliğin sağlanması olduğunu paylaşmıştı. Ayrıca Ukrayna’nın gıda ve enerji güvenliğinin sağlanması gerektiğini de eklemişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky bahsettiği şartların yanı sıra tüm mahkumların serbest kalmasını istemişti. Diğer sıraladığı koşullar arasında Birleşmiş Milletler şartlarının yerine getirilmesi ve Rus birliklerinin geri çekilmesi yer almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın