Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelensky Rusya ile Barış Şartlarını Açıkladı!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, G20 Liderler Zirvesi'nde Rusya ile barış şartlarını açıkladı. İşte detaylar...
Zelensky Rusya ile Barış Şartlarını Açıkladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

G20 Liderler Zirvesi, Endonezya’nın Bali Adası’nda başladı. Zirveye video bağlantısı ile katılan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky Rusya ile barış şartlarını açıkladı.

Zelensky, Rusya’nın savaşı sona erdirmesi gerektiğini söyledi. Rusya’yı dışlayarak zirvedeki liderlere “G19” diye hitap etti.

“Tahıl İhracı Devam Etmeli”

Tahıl koridoruna değinen Zelensky, savaş ne zaman biterse bitsin tahıl ihracının devam etmesi gerektiğini aktardı. Anlaşmanın kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyleyerek gıdanın dünyadaki her insanın temel hakkı olduğunu kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, Rusya’yı kış yaklaşırken Ukrayna’nın önemli altyapısını bombaladığını söyledi. Rusya’nın, soğuğu milyonlarca insana karşı bir silaha dönüştürdüğünü ifade etti.

“BM’nin Şartları Yerine Getirilmeli”

Rusya’nın terörü reddederek barışın yeniden tesis edilmesini gerçekten istediğini katılması gerektiğini aktardı. Rusya ile barış şartlarını açıklayan Zelensky, bunu mümkün kılacak maddeleri açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Bunlardan ilkini radyasyon ve nükleer güvenliğin sağlanması olarak belirtti. Ukrayna’nın gıda ve enerji güvenliğini ekledi.
Diğer maddeleri Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, şu şekilde açıkladı: Tüm mahkumların serbest kalması, Birleşmiş Milletlerin şartının yerine getirilmesi, Rus birliklerinin geri çekilmesi.

Zelensky, geçen günlerde G20 Zirvesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zirveye katılmasını tek şartının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılmaması olduğunu söyledi. Putin’in katılması halinde katılmayacağını bildirdi.

Bu açıklamalardan sonra Rusya tarafından Putin’in G20 zirvesine katılmayacağı duyurusu geldi. Putin’in yerine gidecek isim Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın