Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan, Enflasyonda Olumlu Gelişmeler için Tarih Verdi

New York ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, enflasyonda olumlu gelişmeler için 2024’ün ilk çeyreğini işaret etti. İşte detaylar;
Erdoğan, Enflasyonda Olumlu Gelişmeler için Tarih Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu ziyaretinin ardından gazetecilerle bir araya geldi ve önemli açıklamalarda bulundu. New York ziyaretinin son derece verimli olduğunun altını çizen Erdoğan, yapılan toplantılarda gündemi meşgul eden meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Uluslararası barış ve güvenliğin korunması çerçevesinde Türkiye’nin görüşlerini dile getirdiğini, küresel lobiler tarafından saldırıya uğrayan aile kurumunun korunmasına verilen önemi vurguladığını belirtti.

New York’un Times Meydanı’nda İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan Yüzüncü Yıl reklamlarıyla ilgili düşüncelerini paylaşan Cumhurbaşkanı, “Led ekranlarda Türkiye Yüzyılı temalı animasyonlar hazırladık. O meydana giden herkes Türkiye Yüzyılı ile ilgili bu ilanları gördü.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Açıklaması

Enflasyonla ilgili olumlu gelişmelerin 2024’ün ilk çeyreğinde görüleceğini vurgulayan Erdoğan, Türk ekonomisine yönelik artan ilgiyi G20 toplantısında gördüklerini anımsattı.

ABD’de bu ilginin artarak devam ettiğini görmenin kendilerini memnun ettiğini ve bunu Türkiye ekonomisine duyulan güvenin göstergesi olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın da olumlu neticeler için yılın ilk çeyreğine işaret ettiklerini paylaştı.

Tüm dünyanın sorunu olan yüksek enflasyonun kendi programlarının da ana hedeflerinden biri olduğunu belirtti.

Açıkladıkları programın yabancı yatırımcılarda iştah oluşturduğunu, bu rüzgarı arkalarına alarak hedeflere doğru hızla yürüyeceklerini açıkladı.

“Doğalgazda Bir Sıkıntı Yaşamadık”

Avrupa’da ciddi bir doğalgaz sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye’de herhangi bir sıkıntı yaşanmadığına dikkat çekti.

Ataşehir’deki kulelerden birini enerji piyasası merkezi yapmak istediklerini aktardı ve İstanbul Finans Merkezi’ni çok ciddi bir güç merkezi haline getireceklerini duyurdu.

İsrail ile İş Birliği

Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu ile enerji alanında görüştüklerini, birinci derecede enerji konusu olmak üzere İsrail ile enerji sondaj çalışması başlatacaklarını kaydetti.

Sadece Türkiye’ye değil, Türkiye’den aynı zamanda Avrupa’ya da enerji nakil hatlarını işletmeye başlayacaklarını açıkladı.

Şu an itibariyle 9,5 milyar dolarlık ticaret hacminin olduğunu, bunu asgari 15 milyar dolara çıkarmak için mutabakata vardıklarını söyledi.

İsrail ile enerji, turizm ve teknoloji gibi alanlarda yeni iş birlikleri tesis etmek için iki ülkenin birlikte çalışmasının mümkün olduğunu paylaştı.

“Emeklilerin Sıkıntılarını Biliyoruz”

Cumhurbaşkanı, emeklilerde maaş artışıyla ilgili düzenlemenin yakın zamanda sonuçlanacağını, 2024’e bunun kararlarını vermiş olarak gireceklerini belirtti.

Çalışanları enflasyona ezdirmemek için adımlar attıklarını, emeklilerin sıkıntılarını bildiklerini aktardı. Yaşam koşullarını iyileştirici adımlar atacaklarını, emeklilerin hak ettikleri refah düzeyine ulaşmaları için gayret göstereceklerini ifade etti.

Kamuda Mülakat Kaldırılacak mı?

Erdoğan, kamudaki mülakatları görevin gerektirdiği zorluluklar dışında kaldırmayı vadettiklerini, görevin gerektirdiği hallerde ise hakkaniyetle hareket edilmesinin temel yaklaşımları olduğunu söyledi.

Mülakatların çok sınırlı ve çok özel meslek gruplarında gerekli olabileceğini, komisyonların objektif kriterlerle oluşturulmasının mühim bir konu olduğunu sözlerine ekledi.

Konuya ilgili çalışmalar yapıldığını ifade etti ve “Ben seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın