Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Duyurdu: Haftaya İlk Gözlem Uydumuz Uzaya Çıkıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzay projeleriyle ilgili daha önce verilen müjdeler arasında yer alan milli gözlem uydusu İMECE’nin uzaya gönderileceği günü duyurdu.
Erdoğan Duyurdu: Haftaya İlk Gözlem Uydumuz Uzaya Çıkıyor
HABER GİRİŞ

2023 yılı için vadedilen uzay projelerine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi. Erdoğan, 11 Nisan Salı günü Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusunun uzaya çıkacağını ilan etti.

Sosyal medya hesabından duyuruda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yerli ve millî imkânlarla ürettiğimiz yüksek çözünürlüğe sahip ilk gözlem uydumuz İMECE, 11 Nisan’da uzaydaki yörüngesine fırlatılacak” dedi.

“Yetişmiş insan kaynağımız, sağladığımız imkânlar ve geliştirdiğimiz teknolojiler sayesinde küresel uzay yarışında var olmayı sürdüreceğiz” diyerek, dünya çapında süren uzay yarışına dahil oldukları mesajını veren Erdoğan, şu paylaşımda bulundu:

Erdoğan IMECE Twitter Açıklama
Kaynak: Twitter

Bakan Varank Ay’a Çıkma Planının Rafa Kalktığını Açıklamıştı

Erdoğan, 2023 yılı uzay planlarıyla ilgili önceki yıllarda yaptığı açıklamalarda Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Ay’a ilk Türk astronotu göndermeyi hedeflediklerini söylemişti.

Ancak Uzay Ajansı için Meclis’e kısıtlı bir bütçenin sunulması, Ay’a gitme tartışmalarında sesleri yükseltmişti.

GCM Yatırım Banner

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Milli Uzay Programı’na dair sorduğu soru üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı açıklama ile Türkiye’nin Ay’a çıkma planı rafa kalkmıştı.

Bakan Varank, 2030 yılına kadar Ay’a uzay yolcusu gönderme hedefinin olmadığını açıklayarak, “2022-2030 yılları arasında Ay’a insanlı erişim gibi bir hedef bulunmamaktadır” şeklinde çıkışta bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.