Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Varank Açıkladı: Ay’a Çıkma Planı Rafa Kalktı

2023 yılında Ay’a ilk Türk astronotu gönderme planı havada kaldı. Bakan Varank, 2030 yılına kadar Ay’a insanlı erişim hedefinin olmadığını açıkladı.
Bakan Varank Açıkladı: Ay’a Çıkma Planı Rafa Kalktı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin 2023 yılı uzay planları askıda kaldı. Uzay Ajansı için Meclis’e getirilen bütçenin kısıtlı olmasıyla başlayan Ay’a gitme tartışmalarına bir yenisi eklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu 2023 yılında bir Türk astronotun uzaya gönderileceği müjdesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın son yaptığı açıklama ile rafa kalktı.

2030 yılına kadar Ay’a uzay yolcusu gönderilmeyeceğini açıklayan Bakan Varank, “2022-2030 yılları arasında Ay’a insanlı erişim gibi bir hedef bulunmamaktadır” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın açıklaması, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Milli Uzay Programı ile ilgili sorduğu soru üzerine geldi.

CHP’li Vekil, kamuoyuna anlatıldığı gibi ilk Türk astronotun hangi tarihte Ay’a iniş yapacağını sordu.

Bakan, verdiği cevapta Türk uzay yolcusunun seçildikten sonra 2023 yılının ikinci yarısında, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gideceğini ancak mevcut plan kapsamında Ay’a insanlı erişimin olmayacağını bildirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın verdiği cevap şöyle:

GCM Yatırım Banner

“Türk Astronot ve Bilim Misyonu Programında bir Türk vatandaşının uluslararası iş birliği ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkarak, uzaya erişimi ve uzayda gerçekleştirilecek bilimsel faaliyetlerde yer alması amaçlanmaktadır. Kısacası, seçilen Türk uzay yolcusunun gerekli eğitimlerini tamamladıktan sonra 2023 yılının ikinci yarısında bilimsel araştırma yapmak için Ay’a değil, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilmesi planlanmaktadır.”

“Türkiye Uzay Ajansı’nın Projeleri Sürüyor”

Varank, yaptığı açıklamada Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) vasıtasıyla bilim insanları için verilen desteğin 20 yılda 40,9 milyon TL’ye ulaştığını vurguladı.

Uzay bilimleri alanında 169 kişiye destek sağlandığını ve 31 projeye de 30,2 milyon TL sübvansiyon yapıldığını belirtti.

Türkiye Uzay Ajansı’nın projelerini sürdürdüğünü, Ay Araştırma Programı ile Türk Astronot ve Bilim Misyonu projelerinin yürütüldüğünü kaydetti.

Erdoğan: 2023’te Türkiye Ay’a Çıkacak, 2028’de Milli Roketlerle Ay’a Yumuşak İniş Yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl Türkiye Milli Uzay Programı’nda yaptığı konuşmada bir Türk astronotun uzaya gönderileceğini duyurmuştu.

Türkiye’nin 2023 yılında Ay’a çıkacağını, 2028 yılında ise milli roketlerle Ay’a yumuşak iniş yapılacağını söylemişti.

Sanayi Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Uzay Ajansı’na 2023 yılı için verilen ödenek ise Cumhurbaşkanı’nın vaadini karşılamada yetersiz kalmıştı.

Türkiye’nin havacılık ve uzay yatırımları için ayırdığı toplam bütçe 3 milyar 572 milyon lira olarak TBMM’den geçmişti.

Uzay Ajansı’na ayrılan ve 85 milyon dolara karşılık gelen 1.6 milyar TL’lik bütçeyle Türkiye, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında arka planda kalmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.