Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan’ın Açıklamasının Ardından Beklenen Çay Zammı Geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaş çay alım fiyatının yüzde 73 yükseltildiğini açıklamasının ardından Çaykur beklenen zammı yaptı. Detaylar haberde;
Erdoğan’ın Açıklamasının Ardından Beklenen Çay Zammı Geldi!
Yorum

Et, süt, buğday, elektrik, doğal gaz, benzin derken çaya da zam yapıldı. Nisan’da yüzde 70’e ulaşan enflasyon vatandaşın cebini yakmaya devam ederken çay fiyatlarında sert artış gerçekleştirildi.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur) çaya ortalama yüzde 43,71 zam yaptı. 2022 ürünü yaş çay alım fiyatının yüzde 76 artışla kiloda 6,70 lira ve kilogramda 30 kuruş destek priminin açıklanmasının ardından Çaykur, çaya zam yaptı.

Çaykur’un zammı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumartesi günü Rize-Artvin Havalimanı açılış konuşmasında yaptığı açıklamaların ardından geldi.

Erdoğan, 2022 yılı yaş çay taban alım fiyatını duyurmuş, yaş çayda geçen yıl 3,87 TL olan alım fiyatının yüzde 73 artışla 6 lira 70 kuruşa yükseltildiğini duyurmuştu.

Kilogramda 13 kuruş olan destekleme primi de yüzde 130,8 artışla 30 kuruşa çıkarılarak fiyat 7 TL seviyesine çıkarılmıştı. İkizdere ve Çamlıhemşinli bölgesindeki çay fabrikalarının inşatlarının da projeleri ile başladığını kaydeden Erdoğan, bu fabrikaların sonraki kampanya döneminde çay alımına ve üretimine başlayacağını söylemişti.

Yaş çaya yapılan zammın ardından gözler kuru çaya çevrilirken beklenen fiyat değişikliği haberi geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu