Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize-Artvin Havalimanı Açılışını Gerçekleştirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Rize-Artvin Havalimanı açılışını gerçekleştirdi. Detaylar haberde...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize-Artvin Havalimanı Açılışını Gerçekleştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Rize-Artvin Havalimanı açılışını gerçekleştirdi. Temeli 2017’de atılan havaalanı bulunduğu konum ve mimarisi ile dikkat çekiyor. Rize-Artvin Havalimanı deniz dolgusu ile yapılan dünyanın 5. havalimanı olma özelliğini taşıyor.

Etkinlikte ilk olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev konuştu. Aliyev açıklamasında, “Kardeş Türkiye sürekli gelişmeye devam ediyor. Biz dünya çapında birbirine en yakın ülkeleriz. 2. Karabağ savaşı bizim müşterek tarihimizdir.” ifadelerini kullandı.

Aliyev, 2. Karabağ Savaşı’nın iki ülkenin müşterek tarihi olduğunu belirterek, “Biz dünyada birbirine en yakın iki ülkeyiz.” açıklamasını yaptı.

Düzenlenen açılış etkinliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanına dair açıklamasında tüm mimarinin bölgenin özelliklerine göre tasarlandığını söyledi.

‘Havalimanı Sayısını 57’ye Çıkardık’

Cumhurbaşkanı Erdoğan havalimanının sıradan bir yatırım olmadığını belirterek, “Dünyada deniz üzerinde inşa edilen toplam 5 havalimanı bulunuyor. Bunun ikisi ülkemizdedir. Böylece ülkemizdeki toplam havalimanı sayısını 26’dan, 57’ye çıkardık.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Havalimanını Türkiye’nin kalkınmada, havayolu ulaşımında son 20 yılda kat ettiği mesafenin sembolü olarak gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu eser, ne dağların, ne denizlerin, bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize-Artvin Havalimanı açılış konuşması
Kaynak: Twitter

Yapılan yatırımlar ile son 20 yılda i68 taşkın koruma tesisi 121 yerleşim yeri ve 17 bin dekar araziyi taşkınlardan koruklarını kaydeden Erdoğan, Rize’ye organize sanayi bölgesi ve 3 sanayi tesisini kazandırdıklarını söylerken enerjide doğalgaz arzını sağladıklarını belirtti.

Artvin’e yapılan yatırımlardan da bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 20 yılda 40 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan küresel yönetim ve ekonomi sisteminin kökünden sarsıldığı bir dönemde, yatırımlarla, istihdamla, üretimle, ihracatla gece gündüz 100. yıl hedefleri için çalıştıklarını söyledi.

Yaş Çay Alım Fiyatı Yükseltildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında yaş çay alım fiyatlarının bu yıl yükseltileceğini belirterek Rizelilere müjde verdi.

Erdoğan açıklamasında geçen yıl yaş çay alım fiyatının kilogramda 3,87 TL olduğunu hatırlatarak, “Bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73’ün üzerinde artışla 6 TL 70 kuruşa. Kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını da yüzde 130’un üzerinde artışla 30 kuruşa çıkarıyoruz. Böylece üreticilerimiz çaylarını geçen yıla göre desteklemeyle birlikte kilogramı 7 TL’den fabrikaya verebilecek” ifadelerini kullandı.

İkizdere ve Çamlıhemşinli bölgesindeki çay fabrikalarının inşatlarının da projeleri ile başladığını kaydeden Erdoğan, bu fabrikaların sonraki kampanya döneminde çay alımına ve üretimine başlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, Artvin-Arhavili’de organize sanayi bölgesi alanını kamulaştırılmasına dair çalışmaların süratle tamamlanması talimatını verdiğini ifade etti.

Bölgenin İkinci Büyük Havalimanı

Türkiye’deki ve Karadeniz Bölgesi’ndeki 2. havalimanı olacak olan Rize-Artvin Havalimanı’nın temeli 3 Nisan 2017’de atılmıştı. Projede 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu ve 100 milyon ton taş kullanıldı.

Havalimanı inşaatında Mimar Sinan’ın 1558 yılında yaptığı Süleymaniye Camisi’ndeki ‘ön yükleme’ tekniği kullanıldı. İnşaatı 5 yıl süren havalimanının altyapı çalışmaları için 1 milyar 78 milyon lira harcandı. Havalimanının yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması bekleniyor.

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2’nci, dünyanın ise 5‘inci havalimanı özelliğine sahip Rize-Artvin Havalimanı 32 bin metrekare terminal binası ve binalar ile birlikte toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alandan oluşuyor.

Bu alan havalimanının 19 futbol sahası büyüklüğünde olduğu anlamına geliyor. Havalimanı, Doğu Karadeniz, Kafkas ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki potansiyel trafik ile birlikte taşımacılık zincirinde önemli role sahip olacak.

Resmi Gazete’de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre; Rize-Artvin Havalimanı, uluslararası giriş ve çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014 yılında düzenlediği Rize mitinginde, “Ben size bakıyorum siz göğe bakıyorsunuz, anladım siz havalimanı istiyorsunuz” sözleri ile yeni havalimanının ilk duyurusunu yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.