Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EPDK, Zorlu Enerji’nin Depolamalı RES Başvurusunu Onayladı

Zorlu Enerji, Tekirdağ ve Kırklareli’nde kuracağı RES sayesinde portföyünde ilk kez depolamalı elektrik üretim tesisine sahip olacak. Detaylar haberde;
EPDK, Zorlu Enerji’nin Depolamalı RES Başvurusunu Onayladı
Yorum

Zorlu Enerji yaptığı açıklamayla Tekirdağ ve Kırklareli’nde kurulacak rüzgar enerjisi santralleri (RES) başvurusunun Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından onaylandığını bildirdi. EPDK’nın verdiği ön lisanslar sayesinde yapacağı yatırımlarla şirketin, 375 megavat depolamalı rüzgar enerjisi gücüne sahip olacağı kaydedildi.

Tekirdağ’da Yeniçiftlik RES ve Kırklareli’nde Hamitabat RES kuracak olan Zorlu Enerji, böylece portföyünde ilk kez depolamalı elektrik üretim tesisine sahip olacak.

Zorlu Enerji, Türkiye’de ürettiği elektriğin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediyor. Zorlu Enerji’nin Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kındap, yenilenebilir enerji portföylerinin payını artırmak ve kaynak çeşitliliğini geliştirmek için çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin Enerji Verimliliği Artacak

Kurulacak depolamalı RES’ler ile yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde yararlanarak Türkiye’nin enerji verimliliği yolunda ilerlediği kulvara güç katmayı hedeflediklerine işaret etti.

Depolamalı sistemlerle, batarya teknolojilerinin gelişimine de çok önemli bir katkı sunulacağını öngören Kındap, şu şekilde konuştu;

“Aynı zamanda iklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek adına önemli bir adım daha atmış oluyoruz. Depolamalı rüzgar enerji santrallerimiz tamamlandıklarında yılda 24 milyon ağacın sıfırladığı karbon salımına eşdeğer olan 532 bin ton karbon salımının önüne geçecek.”

Santrallerle, Arz Talebinin Dengelenmesine Destek Olunacak

Tekirdağ ve Kırklareli’nde kurulacak santrallerden elde edilecek enerjiyle yıllık 328 binden fazla hanenin daha elektriğinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanacağına işaret etti.

Zorlu Enerji açıklamasında, enerji depolama sistemlerinin yüksek üretim dönemlerinde üretilen fazla enerjiyi depolayıp üretimin düştüğü dönemlerde serbest bırakacağının bilgisini verdi.

Söz konusu hareketle şirket, arz talebinin dengelenmesine destek olarak daha tutarlı ve güvenilir bir güç arzı sağlanacağının altını çizdi.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu