Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enerji Uzmanından Petrol için Kritik Açıklama: 65 Dolar Olacak

Petrol fiyatları piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Akaryakıt fiyatları düşecek mi? Uzman isim konuyu değerlendirdi. İşte detaylar;
Enerji Uzmanından Petrol için Kritik Açıklama: 65 Dolar Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Brent petrol fiyatları geçtiğimiz günlerde 80 dolar bandından kurtularak akaryakıt fiyatlarıyla ilgili iyimser bir havanın oluşmasını sağladı. Brent petrol, bugün saat 16:30 itibarıyla 78,8 dolardan  ham petrol ise 75,6 dolardan işlem görüyor. Akaryakıt fiyatlarına yapılan son indirimler benzinde 2,05 lira, motorinde ise 1,87 lira olarak karşımıza çıkıyor.

Gelişmelerin ardından özellikle araç sahipleri indirimlerin devam edip etmeyeceğini merak etmeye başladı. Konuyla ilgili açıklama Habertürk TV’ye konuk olan Enerji Uzmanı Ali Arif Aktürk’ten geldi.

Uzmandan 65 Dolar Beklentisi

Aktürk, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmesinde petrol fiyatlarının doğrudan arz-talep dışında piyasadaki durgunluk beklentisiyle ilişkili olduğunu söyledi.

Aralık’ta yapılacak ABD Merkez Bankası FED’in ve Avrupa Merkez Bankası’nın yapacağı toplantıya dikkat çekti.

Uzman, “Benim 2023 için beklentim petrol fiyatlarını anlık olarak 65 dolarları bile görecek. Daha aşağı düşmez ama 65 dolar mertebesini stabil sürdürecek.” dedi.

Gelişmiş ülkelerde hem durgunluk hem de enflasyon olduğunu ifade ederek faizlerin bu seviyelerde olduğu sürece tüm emtialarda olduğu gibi ham petrolün düşük seyredeceğini paylaştı.

Bunlara rağmen bazı risklerin de olduğunu söyleyerek Rusya’ya uygulanan yaptırımlara ve İstanbul’un Karadeniz girişindeki petrol tankerlerine işaret etti. Bu hususların fiyatları dönemsel olarak yukarıya çekeceğini dile getirdi.

“Başka Parametreler de Var”

Aktürk, Türkiye’de akaryakıt fiyatlarını belirleyen ham petrolün ötesinde başka parametreler olduğunu kaydetti. ABD dolarının bunlardan biri olduğunu belirtti. Ürün fiyatlarının 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu gereği İtalya ve Fransa’daki fiyatlara endeksli olduğunu aktardı.

Ağır olan motor, nafta gibi ürünlerin mevsimsel ve gaz krizinin etkisinden dolayı petrolden ayrıştığını paylaştı.

Avrupa’daki gaz krizinden de bahseden uzman, ikincil yakıt tüketiminin yükseldiğini, sanayide motorin gibi ürünlerin kullanılmaya başlandığını sözlerine ekledi. Bu durumun petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen bu ürünlerin fiyatlarının inmesine direnç gösterdiğini vurguladı.

Gelecek yıl için pompa fiyatlarına özellikle seçimlere kadar indirim olmasını beklediğini söyleyen uzman, seçimden sonra ÖTV’den dolayı petrol düşse bile pompaya aynı paralellikte yansımayabileceğini düşünüyor.

Enerji Uzmanından Petrol için Kritik Açıklama: 65 Dolar Olacak

Kaynak: Paratic Piyasalar

Brent petrol saat 16:45 itirabıyla 78,88 dolardan, ham petrol ise 75 dolardan işlem görüyor.

Brent petrol fiyatları haftalık yüzde 10’a yakın bir düşüş gerçekleştirdi. Ham petrol fiyatı ise yüzde 8,5 oranında indi. Uzmanlar, küresel piyasalarda yatay seyreden petrol fiyatlarının düşüş eğilimine devam edeceğini düşünüyor. FED’in bu ay gerçekleşecek toplantısı piyasalar için belirleyici olacak.

8 Aralık itibarıyla İstanbul’da benzin 18,14 TL, motorin ise 21,10 TL’den alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu