Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emtialarda Oynaklık Sürüyor: Petrolde Yön Yine Değişti

Petrol stok tahminlerinin arz endişelerini artırması ile beraber haftanın son işlem gününde yükseliyor. Detaylar şöyle...
Emtialarda Oynaklık Sürüyor: Petrolde Yön Yine Değişti
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları, ABD’nin Rusya’nın ham ihracatına yönelik yaptırım programını sıkılaştırması ve zaten sıkışık olan piyasada arz endişelerinin artması ile haftanın son işlem gününde yükseliyor.

Ham petrol bugün yüzde 2’den fazla yükseldi ve 85 dolar seviyesinden işlem görüyor. Brent petrolün varil fiyatı ise 88 dolara ulaşmış durumda. Her iki göstergede de hafta boyunca yaşanan dalgalanmalara rağmen, haftalık bazda yüzde 4’e yakın getiri sağlamış görünüyor.

Ham petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu artış, Filistinli militan grup Hamas’ın hafta sonu İsrail’e saldırısının olası daha geniş bir çatışma tehdidi sonrasında Orta Doğu ihracatında yaşanabilecek aksama potansiyelinden kaynaklandı.

OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Kelvin Wong, “Jeopolitik risk primi hala çok yakında ve bu durum muhtemelen kısa vadede petrol fiyatlarını destekleyecektir” değerlendirmesinde bulundu. Wong, piyasanın en çok Orta Doğu ve Rusya’daki arz kısıtlamalarından endişe duyduğunu söyledi.

ABD, Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Moskova’yı cezalandırmak için tasarlanan mekanizmadaki boşlukları kapatmak amacıyla, G7’nin varil başına tavan fiyatı olan 60 doların üzerinde fiyatla Rus petrolü taşıyan tanker sahiplerine ilk yaptırımları uyguladı

GCM Yatırım Banner

Rusya dünyanın ikinci büyük petrol üreticisi ve önemli bir ihracatçısı ve ABD’nin sevkiyatlarına yönelik daha sıkı incelemesi arzı kısıtlayabilir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), dünya ekonomisinin bu yıl şimdiye kadar dirençli olduğuna dair işaretlere dikkat çekti ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’de talebin daha da artmasını bekleyerek küresel petrol talebindeki büyüme tahminini korudu.

Fiyatlar, Çin’in ham ithalatında aylık düşüş olduğunu gösteren verilerden etkilenmişe benzemiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın