Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ОPEC 2023’e İlişkin Küresel Petrol Talebi Öngörüsünü Korudu

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, yayımladığı aylık raporda bu yıla ilişkin küresel petrol talebi öngörüsünü değiştirmedi. Detaylar haberin devamında;
ОPEC 2023’e İlişkin Küresel Petrol Talebi Öngörüsünü Korudu
HABER GİRİŞ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), aylık petrol piyasası raporunu yayımladı. OPEC tarafından yayımlanan raporda, petrol üretiminin Eylül ayı içinde günlük 273 bin varil arttığı ifade edildi.

2023 yılına ilişkin küresel petrol talebi öngörüsünün ise değişmediği görüldü.

Ham Petrol Üretimi Günlük 273 Bin Varil Arttı

Ham petrol üretiminin Eylül ayı içinde bir önceki aya kıyasla günlük 273 bin varil artışla 27,75 milyon varil seviyesine yükseldiği belirtilirken üretimde en fazla artış gösteren ülkeler de belli oldu.

Ham petrol üretiminde en fazla artışın Suudi Arabistan, Nijerya ve Kuveyt‘te gözlendiği; Ekvator Ginesi ve Venezuela’da üretimin azaldığı belirtildi.

Günlük petrol üretimi artış rakamları Nijerya’da 141 bin varil, Suudi Arabistan’da 82 bin varil ve Kuveyt’te 25 bin varil olarak sıralanırken Venezuela 25 bin varil ve Ekvator Ginesi 14 bin varillik düşüş yaşadı.

GCM Yatırım Banner

OPEC’in söz konusu dönemde ham petrol küresel üretimdeki payının yüzde 27,6’ye yükseldiği belirtildi.

Örgüt dışında kalan ülkelerdeki üretim verilerine de yer verilen raporda, bu ülkelerin üretiminin aynı dönem içinde günlük 300 bin varil azalışla 72,9 milyon varil olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi. ABD ve Rusya’nın üretiminin azaldığı, İngiltere ve diğer Avrasya ülkelerinden gelen ilave üretimlerin bunu telafi ettiği kaydedildi.


Küresel petrol üretiminin Eylül’de önceki aya kıyasla değişiklik göstermediği, dünyadaki petrol sondaj kuyusu sayısının geçen ay 30 adet azalarak 1830’a gerilediği bilgisi verildi.

Bu yıla ilişkin küresel petrol talebi öngörüsünün değişiklik göstermediği raporda, 2023 yılı küresel petrol talebinin geçen yıla kıyasla 2,4 milyon varil artarak 102,1 milyon varil olmasının beklendiği bildirildi.

“Çin, Küresel Ekonomik Büyümede Anahtar Ülke”

Çin’in ekonomik görünümünde tahmin edilen düzelmenin 2024 yılı küresel ekonomik büyümede lokomotif rol oynayacağı ve bu durumun küresel petrol tüketimini artırmasının beklendiği ifade edildi.

Raporun devamında, bu bağlamda küresel petrol talebinin gelecek yıl, 2023’e kıyasla günlük 2,2 milyon varil artacağı ve ortalama günlük 104,3 milyon varil olacağının hesaplandığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.