Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Stok Artışının Arz Korkusunu Gölgelemesiyle Düşüyor

Petrol fiyatları, ABD’deki petrol stoklarındaki fazla ve arz endişelerindeki azalma ile kayıplarını artırıyor. Detaylar haberde…
Petrol Stok Artışının Arz Korkusunu Gölgelemesiyle Düşüyor
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları, ABD’de beklenenden fazla ham petrol ve benzin stoku artışı ve azalan arz endişelerinin etkisiyle üst üste üçüncü gününde düşüş yaşıyor. Brent petrol varil fiyatı 85 dolara gerilerken, ham petrol 83 dolardan işlem görüyor.

Her iki gösterge de önceki seansta yüzde 2’den fazla düştükten sonra hafta başındaki kazançlarının çoğunu geri verdi. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün Çarşamba günkü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları yaklaşık 12,9 milyon varil arttı.

Ham petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

ING analistleri bir müşteri notunda “API envanter numaraları bu sabah duyarlılığı desteklemesi pek olası değil. Bakım nedeniyle daha düşük rafineri çalıştırma oranları muhtemelen bu yapıya katkıda bulundu” açıklamasında bulundu.

Veriler, benzin stoklarının da 3,6 milyon varil arttığını gösterdi. Bu, analistlerin beklediği 800.000 varillik düşüşle çelişti ve ABD’de yakıt talebinin yavaşlayacağı endişelerini artırmaya devam etti.

JP Morgan analistleri bir müşteri notunda, “Yakıt fiyatları tüketicilerin acı eşiğine, enflasyona göre düzeltilmiş fiyatların önerdiğinden daha yakın olabilir. Tüketicilerin buna yakıt tüketimini azaltarak yanıt verdiklerine dair işaretler zaten var” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Diğer yandan Orta Doğu’daki arz durumuna ilişkin piyasa endişeleri azalmaya devam ediyor ve fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

ANZ analistleri, ham petrolün, İsrail-Hamas savaşının petrol piyasası üzerindeki etkisinin sınırlı olacağına dair işaretler üzerine kayıplarını artırdığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın