Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emtialar Yön Arayışında! Piyasada Güçlü Oynaklık Hakim

Küresel etkilerin de baskısıyla geçen hafta emtia piyasasında güçlü oynaklık kaydedildi. Piyasa yön arayışındayken emtialardaki değişim haberde;
Emtialar Yön Arayışında! Piyasada Güçlü Oynaklık Hakim
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Jeopolitik gerilimlerle emtia piyasalarında artan risk iştahı ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı ve FED Başkanı Jerome Powell’ın da açıklamalarıyla güçlendi. Küresel ekonomik aktiviteye ilişkin devam eden endişeler de geçen hafta emtia piyasasında öne çıktı.

Yaşanan olayların etkisiyle değerli metaller geçen haftayı karışık bir seyirler tamamladı. Altın fiyatları yüzde 0,6, paladyum yüzde 0,3 düşerken gümüş fiyatları yüzde 0,4, platin ise yüzde 2,9 arttı.

FED’in para politikasında şahin tutumunun sona ermiş olabileceği beklentisiyle küresel piyasalarda risk iştahı artarken, altına olan talep düştü.

ABD’de beklenti altında gelen istihdam artışı, ülkede sıkı iş gücü piyasasının gevşemeye başladığına işaret etti. Bu durum, varlık fiyatlarında FED’in faiz artışlarında sona gelmiş olabileceği beklentisiyle tahvil faizlerindeki gerilemeye sebep oldu. Tahvil faizlerindeki gerileme ise gümüş fiyatlarını destekledi.

Paladyum fiyatları ise geçen hafta küresel çapta otomobil fiyatlarının düşeceğine yönelik endişelerle düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Doğal Gaz Fiyatları Yükseldi

Enerji emtialarında da geçen hafta karışık seyir hakimdi. Brent petrol fiyatları haftalık yüzde 4,2 değer kaybederken, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğal gaz fiyatları yüzde 11,1 yükselti.

Baz metallerde ise genel olarak yukarı yönlü hareket kaydedildi. Bakır fiyatları geçen hafta yüzde 0,9, kurşun yüzde 0,1, alüminyum yüzde 1,5, çinko yüzde 2,5 yükseldi. Bu karşılık nikelde yüzde 1,5 azalış görüldü.

FED’in para politikasına yönelik beklentiler bakır fiyatlarını da etkiledi. Hollanda merkezli madencilik firması metal ve mineral üreticisi Nyrstar’ın madenlerinin ikisini kapatacağını bildirmesinin ardından artan arz endişesi çinko fiyatlarını yükseltti. Küresel talebe ilişkin endişeler ise nikel fiyatlarını baskıladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.