Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emtia Fiyatlarında Resesyon ve Faiz Baskısı!

Bir süredir düşüş trendinde hareket eden emtia fiyatları, merkez bankalarının faiz artışları ve resesyon korkusuyla bugün de kayıplarını genişletti.
Emtia Fiyatlarında Resesyon ve Faiz Baskısı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel ekonomiye dair artan resesyon endişesi ve yüksek enflasyon beklentileri emtia piyasasında satış baskısını artırmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası Başkan Jerome Powell’ın, enflasyonu düşürmek için faizleri artırmayı sürdüreceklerini, bunun da ekonomide yavaşlama yaratacağını söylemesi resesyon kaygılarını iyice yükseltti.

Merkez bankaları neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan enflasyonu düşürmek için sıkı para politikası uygulamaya devam ederken, bu hafta Avrupa’dan gelecek kararlar piyasaların odağında olacak.

Avrupa Merkez Bankası, Perşembe günü faiz oranında yaptığı değişikliği açıklayacak. Enflasyonun yüzde 9,1 ile rekor tazelemesinin ardından, 50 baz puanlık faiz artışı yapılması bekleniyor.

Emtia Varlıklarındaki Düşüşler Hızlandı

Emtia Varlıklarındaki Düşüşler Hızlandı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Salı günü bazı emtia ürünlerinde sınırlı yükseliş olsa da genel olarak tablo karamsar. Küresel ekonominin yavaşlaması, Çin’de uygulanan sıfır Covid politikasının üretim sektörünü etkilemesi bir süredir emtia fiyatlarını baskılıyordu.

Özellikle sanayi alanında kullanılan metal türü emtialarda sert kayıplara tanık olduk. Tarımsal emtiaların bazılarında ise mevsimsel durum etkili oldu.

GCM Yatırım Banner

Saat 15.00 sularında en fazla düşüş yüzde 4,26 ile portakal suyunda, en fazla artış yüzde 2,81’le kalorifer yakıtında gerçekleşti.

Petrol, OPEC’in üretim kesintisi kararı sonrası elde ettiği kazanımları geri verdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), dün yapılan bakanlar kuru toplantısında, günlük üretimin 100 bin varil azaltılmasına karar verdi.

Açıklama sonrasında 90 doları aşan ham petrol bugün 86’ya, 98’i aşan Brent petrol ise 93’e geriledi.

Haberimizi hazırladığımız dakikalarda bakır yüzde 0,28 düşüşle 3,45, doğal gaz yüzde 1,51 düşüşle 8,63, platin yüzde 0,06 düşüşle 830 dolardan işlem görüyor.

Paladyumdaki düşüş oranı yüzde 0,33, soya yağındaki yüzde 2,38, pamuktaki yüzde 0,13, kakaodaki yüzde 1, kahvedeki yüzde 0,16 ve sıya fasulyesindeki yüzde 0,92 oranında.

Yükseliş yönünde hareket edenlere bakıldığında gümüş yüzde 2,81, kalorifer yakıtı yüzde 1,32, buğday yüzde 0,04 ve mısır yüzde 0,17 oranında artıda işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın