Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Endüstriyel Metaller Küresel Ekonomideki Bozulmayla Düşüyor

Küresel ekonomi jeopolitik gelişmelerle zayıflarken, bakır 2008’deki mali krizden bu yana en uzun düşüş serisini gerçekleştirdi.
Endüstriyel Metaller Küresel Ekonomideki Bozulmayla Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel ekonomideki yavaşlama ve son zamanlarda yaşanan olumsuz gelişmeler emtia piyasasını da olumsuz etkiliyor. ABD ekonomisinin iki çeyrektir daralarak resesyona girmesi, Avrupa’da yaşanan enerji sorununun 2008 yılında yaşanan mali krizden çok daha kötü günlerin habercisi olması ve Çin’de haftalardır yürütülen sıfır vaka politikası sıralanan olumsuz faktörlerden bazıları.

Çin’de iki aydan fazla süredir uygulanan karantina tedbirleri, imalat sektörünü sekteye uğratırken endüstri alanında kullanılan bakır, platin, gümüş gibi ürünlere de talep azaldı. Bu gelişmeler emtia ürünlerinin Ağustos ayını kayıpla tamamlamasına yol açtı.

Bakır Fiyatları 5 Aydır Düşüşle Tamamlanıyor

Bakır Fiyatları 5 Aydır Düşüşle Tamamlanıyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

TSİ 11.17 itibarıyla yüzde 1,98 ekside fiyatlanan bakır, son bir haftada yüzde 6,42, bir ayda yüzde 0,27 ve bir yılda yüzde 19,11 oranında geriledi. 3,45 dolardan işlem gören bakır, art arda beş aydır düşüyor. Bu zayıf seyir, 2008 yılındaki ekonomik krizden bu yana en uzun düşüş serisini gerçekleştirmesine yol açtı.

Bakır, Mart ayında 5 doların üzerine çıkmıştı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve beraberinde gelen etkiler talebi azaltırken, fiyatlar da sert bir şekilde geriledi. Önce sakin bir düşüş sergileyen fiyatlar, Haziran ayında 4,50 dolardan başlayarak hızla aşağı doğru hareket etti.

15 Temmuz’da ise 3,16 dolarla son ayların en düşüğünü kaydetti. Bu seviyeden sonra hafif bir toparlanma kaydetse de 4 doların altında kalmaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Gümüşte Aylık Kayıp Yüzde 12!

Gümüşte Aylık Kayıp Yüzde 12!
Kaynak: Paratic Piyasalar

17,52 dolardan işlem gören gümüş, son bir ayda yüzde 11,81 oranında zayıfladı. Haftalık kaybı yüzde 7,87, yıllık yüzde 27,20 olan ons gümüş, an itibarıyla yüzde 2,01 düşüşle işlem görüyor.

Küresel resesyon endişesi emtia ürünlerinin genelinde baskı yaratıyor. Haftanın dördüncü işlem günüde paladyum yüzde 0,19, platin yüzde 0,70 ekside işlem görüyor. Metal emtialara ek olarak tarımsal ürünlerde de durum karamsar.

Buğday yüzde 1,03, soya yağı yüzde 1,96, pamuk yüzde 2,73, kahve yüzde 0,37, soya fasulyesi yüzde 0,57 ve mısır yüzde 0,77 azalışla işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.