Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EMEP’li Demir: İki Kuruşluk Zamma Şimdiden Kırmızı Kart Gösterdiler

Bugün başlayacak olan asgari ücret görüşmelerine yönelik konuşan EMEP Milletvekili Demir, patronların iki kuruşluk zamma şimdiden kırmızı kart gösterdiklerini söyledi.
EMEP’li Demir: İki Kuruşluk Zamma Şimdiden Kırmızı Kart Gösterdiler
HABER GİRİŞ

Türkiye’de milyonlarca çalışanın gözü Temmuz ayında gelecek zamda. Asgari ücret görüşmelerinin ilk toplantısı ise bugün başlayacak. Hal böyle olunca yetkililerden konuya dair açıklamalar gelirken bir değerlendirmede Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca Demir ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhan’dan geldi.

Meclis’te düzenlenen basın toplantısında konuşan Demir ve Bayhan, asgari ücret görüşmelerine yönelik konuştu.

EMEP’li Demir, asgari ücretin 427 dolara denk geldiğini, seçim sonrasındaki iki haftada asgari ücretin 364 dolar seviyesine düştüğüne dikkat çekti.

“İki Kuruşluk Zamma Kırmızı Kart Gösterdiler”

Bugün gerçekleşecek asgari ücret görüşmesine değinen Demir, “Patronların temsilcileri bugün işçileri rahatlatacak makul bir artış şöyle dursun, bir iki kuruşluk zamma bile daha şimdiden kırmızı kart göstermiş durumdalar.” dedi.

Toplantıya katılacak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol’un “işçilere insanca yaşanacak bir ücreti çok gördüklerini” baştan ilan ettiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde iş dünyasından konuya yönelik değerlendirmeler gelmişti.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, asgari ücretin TL bazında güncellemesi gerektiğini belirtirken, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ise asgari ücretin 500 dolar olması durumunda sanayinin bunu kaldıramayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.