Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Ara Zammının Belirleneceği İlk Toplantı Bugün Başlıyor

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret Temmuz 2023 zammı için ilk görüşmeler bugün başlıyor.
Asgari Ücret Ara Zammının Belirleneceği İlk Toplantı Bugün Başlıyor
HABER GİRİŞ

Hanehalkının alım gücü yüksek enflasyon karşısında azalmaya devam ederken, milyonlarca çalışan Kurban Bayramı’ndan önce açıklanması beklenen asgari ücret ara zammına odaklanmış durumda. 2023 Temmuz zammında asgari ücret görüşmelerinin ilk toplantısı, bugün saat 14.00’te başlıyor.

Yaklaşık 2-3 saat sürmesi beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliği yapacak. İşçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci yer alacak. İşçi kesimini TÜRK-İŞ, işverenleri de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

Ocak ayında asgari ücrete yüzde 54,66 ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek artışı yapılmış ve net 8 bin 506 TL’ye yükseltilmişti.

Masadaki Teklifler Ne?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açılamada asgari ücrete yapılacak zam oranında Mayıs ayı enflasyon rakamının dikkate alınacağını söyledi. Yüzde 30 zam uygulanması durumunda net asgari ücretin 11 bin 58 TL olacağını açıkladı.

Işıkhan, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir görüşme yaptı. Ara zam konusunda mutabık olduklarını söyleyen Akkol, “TİSK’in duruşu belli. Biz de bu beklentiyi karşılamak için neler yapabiliriz, masaya getireceğiz. Benim şahsi arzum, bayram sürecine girmeden bunun tamamlanmasıdır.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun düşüş trendine girdiğini ancak buna rağmen işverenler olarak ara dönem artış yapılmasında mutabık olduklarını dile getirdi.

Asgari ücret zammında sıklıkla gündeme getirilen 500 dolar sınırı için Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’den de bir açıklama gelmişti. Gültepe, dolar bazında maksimum 300-400 dolar arasında olması gerektiğini, 500 doları ise sanayicilerin kaldıramayacağını söyledi.

Hükümet ve işveren tarafında durum bu şekilde gelişirken, işçi tarafının masaya getireceği rakamın 11 bin 650 TL olacağı söyleniyor.

Asgari ücret belirlenirken 6 aylık enflasyon rakamları ve refah payı kıstas olarak alınıyor.

Buna göre yüzde 25 zam yapılması durumunda net 10 bin 634 TL, yüzde 30 zam yapılması durumunda net 11 bin 58 TL ve yüzde 40 zam durumunda net 11 bin 910 TL rakamları telaffuz edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın