Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİSK Başkanı Akkol’dan Asgari Ücret Temmuz Zammı Açıklaması

TİSK Başkanı Akkol, asgari ücret Temmuz ayı zammının kesinleşeceği tarih olarak bayram öncesine işaret etti. Detaylar haberde;
TİSK Başkanı Akkol’dan Asgari Ücret Temmuz Zammı Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca çalışanı etkileyecek asgari ücret Temmuz zammına ilişkin görüşmeler yarın başlayacak. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ı ziyaretinin ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Asgari ücret hakkında değerlendirmelerde bulunan Akkol, “TİSK’in duruşu belli. Biz de bu beklentiyi karşılamak için neler yapabiliriz, masaya getireceğiz. Benim şahsi arzum, bayram sürecine girmeden bunun tamamlanmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun düşüş trendine girdiğini öne süren Akkol, buna rağmen işverenler olarak ara dönem artış yapılmasında mutabık olduklarını söyledi. Bunun masaya olumlu bir hava kattığını savunarak, artış için yıl sonu beklentilerinin olmadığını kaydetti.

Yarın toplanacak asgari ücret komisyonunun demokratik bir şekilde işlediğini vurgulayan Akkol, beklentilerin karşılanması için tekliflerini masaya sunacaklarını belirtti.

TİSK İşçi Kesimi ile İstişare Halinde

İşçi kesimi ile istişare halinde olduklarına işaret ederek, “Bakanımız sosyal diyaloğa önem veren bir isim. Biz tek gemideyiz istihdam çalışan işveren birbirinden ayrılan unsurlar değildir.” dedi.

GCM Yatırım Banner

3’lü mutabakatla hızlı bir şekilde sürecinde tamamlanmasını istediklerini söyleyen Akkol, “Bayram sürecine girmeden bu sürecin tamamlanması şahsi arzum.” ifadelerini kullandı.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’in Mayıs’taki açıklamalarında, asgari ücret düzenlemesinin aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacağına yönelik ifadelerini değerlendiren Akkol şöyle konuştu;

“Bir önceki bakanımızın beyanının tamamını dinlediğimizde ücretin başka para birimine endekslenmemesi gerektiğini ifade ediyor.”

Komisyonun her şeyi dikkate aldığını aktaran Akkol, kur enflasyon istihdam 100’den fazla parametrenin değerlendirildiğini dile getirdi.

Akkol, “İşveren desteğin artırılarak devam etmesi noktasında sayın bakana arz ettik. İşveren desteğin artırılarak bu da asgari ücretin yüzde 6’sı gibi bir rakama tekabül ediyor, devamını talep ediyoruz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın