Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklilik Bekleyen Ev Hanımları için Bakan Açıklaması Geldi

Bu yıl Mayıs ayında yapılan seçimlerde ev hanımlarına verilen emeklilik vaadi gündeme geldi. Bakan Işıkhan, ev hanımlarına verilen söz hakkında açıklama yaptı.
Emeklilik Bekleyen Ev Hanımları için Bakan Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ

Tarihinin en kritik seçimine giderken hükümet kanadının emeklilik için verdiği vaatler arasında emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi hayata geçirildi ancak ev hanımları için verilen söz unutuldu. AKP’nin seçim beyannamesinde yer alan, ev hanımlarının emekli olmasına ilişkin düzenleme henüz olgunluk kazanmadı.

Bugüne gelindiğinde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a ev hanımlarına verilen emeklilik vaadi soruldu.

Bakan Işıkhan ise emeklilik sözünün tutulması için bir sonraki seçime işaret ederek, “İnşallah 5 yıllık dönem içerisinde ev kadınlarına bu iyileştirmeyi yapacağız. İsteğe bağlı sigortalı kapsamında üçte birlik prim desteğini devletimiz ödeyecek” dedi.

Ancak yaptığı açıklamalarda ev hanımları için hazırlanacak olan emeklilik programının başvuru tarihi ve şartlarına ilişkin bilgi vermedi.

Doğum Borçlanmasında Tutar Zamlandı

Yeni yıl için asgari ücrete gelen yüzde 49,11’lik zamla birlikte prim ödemeleri de arttı. 1 Ocak Pazartesi günü itibarıyla prim ödemesi yapmak isteyen vatandaşlar için tutarlar yukarı çekildi.

GCM Yatırım Banner

Emeklilik primini doldurmak için doğum borçlanması yapmak isteyen kadınların ödeyeceği en düşük rakamda günlük hesaplama 143 TL’den 213,23 TL’ye, aylık ise 4 bin 292 TL’den, 6 bin 399,98 TL’ye yükseldi.

En yüksek tutarda doğum borçlanması yapacak olanların ödeyeceği tutarda günlük hesaplama 1073 TL’den 1600 TL’ye, aylık ise 32193 TL’den, 48004,33 TL’ye ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.