Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliler Maaş ve Tazminat Mitingi Yaptı

Emekli maaşı düzenlemesi için Ekim ayına kadar sabretmesi istenen emekliler İstanbul’da sokağa döküldü. Detaylar haberde…
Emekliler Maaş ve Tazminat Mitingi Yaptı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın, emekli maaşlarına yapılacak düzenlemeyi duyurduğu saatlerde emekli vatandaşlar İstanbul Kartal Meydanı’nda eylem için toplandı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) çağrısıyla gerçekleşen mitinge emekli dernekleri ve sendikalar da katıldı.

Açlık sınırının üzerine çıkmayan en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çıkarılması için eylem yapan vatandaşlar, “Kimseden sadaka istemiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar da hep birlikte mücadele edeceğiz” sloganıyla bir araya geldi.

Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emeklilerin ülke ekonomisine yük olarak görülmesini eleştirerek şöyle ifadede bulundu:

“2008 yılında AKP’nin çıkardığı 5510 sayılı yasayla emekli aylıkları sistematik bir biçimde düşürüldü. Aylık bağlama oranı, katsayılar, milli gelirden aldığı pay düşürüldü. Bugün milyonlarca emekli bir ucube sistem olarak uydurulan Hazine’den tamamlanarak 7 bin 500 lira emekli aylığına mahkum edildi. Bir de utanmadan sıkılmadan en düşük emekli aylığını 7 bin 500 lira yaptık diyorlar. Bu söylem ülkeyi yöneten siyasi iktidar açısından övünülmesi değil, utanılması gereken bir itiraftır.”

“Kıdem Tazminatı Son Kalemiz”

Hükümetin 3 yıllık yol haritasını belirlediği Orta Vadeli Program (OVP) ile gündeme gelen kıdem tazminatının yeni emeklilik sistemine dahil edileceği haberlerinin de ele alındığı mitingde Çerkezoğlu, kıdem tazminatının kırmızı çizgi olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

DİSK Başkanı, “Kıdem tazminatı kazanılmış hakkımızdır. Çocuklarımızın emanetidir. Kıdem tazminatı son kalemizdir. Kırımızı çizgimizdir, asla teslim etmeyeceğiz. Bu güne kadar kıdem tazminatını fona devretmek için düğmeye basan çok bakanlar, başbakanlar gördük. Ama onların hepsi Türkiye işçi sınıfının, sendikaların ve DİSK’in duvarlarına çarpıp geri döndüler. Yeniden gündeme getirirlerse DİSK olarak tüm gücümüzle sonuna kadar savunacağız” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.