Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Emekliyi Heyecanlandıran Açıklama Geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emekli maaşlarına yapılacak düzenlemeye ilişkin ayrıntıları paylaştı. Detaylar haberin içerisinde;
Yılmaz’dan Emekliyi Heyecanlandıran Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kanal 7’de yayımlanan Başkent Kulisi programına katılarak gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, maaşlarında düzenleme bekleyen milyonlarca emekli için çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi.

En düşük emekli maaşını alanlara bu sene yüzde 114’lük artış yapıldığına işaret eden Yılmaz, asgari emekli ücretin Nisan’da en büyük artışın yapıldığını anımsattı.

Temmuz’da emekli maaşlarına ilişkin bir düzenleme yapılmadığın dair söylemlerin olduğunu belirterek, “Daha fazla imkanlarımızı zorlayarak bütün dünyadaki sıkıntılara rağmen bütün imkanlarımızı zorlayarak emeklilerimize elimizden gelen en iyi desteği vermeye çalışacağız.” dedi.

Emekli maaşlarına yönelik düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını bildiren Yılmaz, emeklinin yanında olmaya devam edileceği mesajını verdi. Düzenlemeye ilişkin çalışmaların, düşük alanları destekleyici bir yaklaşımla olduğunu kaydetti.

Enflasyonu Telafi Edici Mekanizmalar Var

2023 yılında enflasyonun üstüne artışlar yapıldığını dile getirerek, “Asgari ücrette, memur maaşlarında, emekli maaşlarında enflasyonun üzerinde artış yapıldı. Bir dönemde enflasyon artışın üstüne çıktıysa telafi edici mekanizmalarımız var.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

6 ayda bir ücret artışlarının enflasyonun altında kalması durumunda telafi ettiklerini vurgulayan Yılmaz, gelecek döneme ilişkin şöyle konuştu;

“Yılbaşından itibaren memurlarda seyyanen artış yapılmıştı. Yılbaşında enflasyon farkı oldukça yüksek olacak. Bu da memur emeklilerine yansıyacak. Geriye işçi ve Bağ-Kur emeklilerimiz kalıyor. Orada da oransal artışlar, enflasyon farkı olacak. Memurunki biraz daha farklı, bu kesimlere dönük dengeleyici bir çalışmayı sürdürüyoruz.”

OVP Görevini Yerine Getirdi

Eylül ayı başında açıklanan Orta Vadeli Program’a (OVP) da değinen Yılmaz, OVP ile siyasi belirsizliklerin ortadan kalktığını aktardı. OVP ile siyasi istikrar ve güven iklimini teknik öngörülebilirlik sağlayarak desteklediklerini söyledi.

OVP’nin iç ve dış pazarda takdir topladığını ileri sürerek, Dünya Bankası’nın 17 milyar dolar olan taahhüdünü 35 milyar dolara çıkarmasının OVP’nin görevini ifa ettiğinin göstergesi olarak nitelendirdi.

Buna ek olarak körfez ülkelerinden gelen olumlu tepkilerin, yatırımcı görüşmelerinden gelen geri bildirimlerin, kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı açıklamaların ve içeride iş dünyasının yaptığı değerlendirmelerin de OVP’nin görevini yerine getirdiğine işaret olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın