Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ’ten Kıdem Tazminatı Açıklaması: Huzur Bozdu!

TÜRK-İŞ bugün yaptığı resmi açıklamayla kıdem tazminatının özüne yönelik yapılacak herhangi bir düzenlemenin iş barışını bozacağına dikkat çekti.
TÜRK-İŞ’ten Kıdem Tazminatı Açıklaması: Huzur Bozdu!
HABER GİRİŞ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Yönetim Kurulu tarafından son günlerde kamuoyunda konuşulan kıdem tazminatıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada kıdem tazminatının mevzuatla düzenlendiğinden bu yana yapılan her değişiklikte gelişme kaydettiği belirtildi.

Söz konusu gelişmelerin işçiler bakımından taviz verilmez, vazgeçilmez, kazanılmış bir işçi hakkı haline geldiğine vurguda bulunuldu.

Kıdem tazminatı hakkının aşındırılması, biçim değiştirmesi, emekliliğin bir parçası haline getirilmesini savunmadığını söyleyen TÜRK-İŞ, hakkın korunması ve geliştirilmesi gerektiğini savundu.

Bu haktan yararlanamayan işçilerin kapsama alınması amaçlanıyorsa, bu konuda katkı vermeye hazır olduklarına dikkat çekti.

TÜRK-İŞ: Türkiye Ekonomisinde Bir Kriz Yaşandığı Açık

Ülke ekonomisinde bir kriz yaşandığının açık olduğunun altı çizilen açıklamada, başta işçiler olmak üzere dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarının ağırlaştığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Gerçekleşen yüksek enflasyonun ücret zamlarının etkisini ortadan kaldırdığı ifade edilerek, alım gücünün giderek azaldığı belirtildi. Buna ek olarak vergi yükünün taşınmaz boyutlara geldiği bildirildi.

Ekonomik ve mali krizi hafifletmek için birtakım politikaların uygulanmak istendiğine değinilerek, çalışanların beklentisinin yaşama ve çalışma şartlarını iyileştirecek tedbirlerin süratle yürürlüğe girmesi olduğu kaydedildi.

Bahsi geçen süreçte TÜRK-İŞ fedakârlığı, geçmiş dönemde gelir ve servetlerini artıranların yapması gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti;

“Orta Vadeli Program’ın (OVP) ‘Fiyat İstikrarı ve Finansal İstikrar’ bölümünde ‘öncelikli reform alanı’ olarak düzenlenmek istenen “İkinci Basamak Emeklilik Sistemi” işçilerde önemli bir endişe ve rahatsızlığa yol açmıştır.”

Yeni Emeklilik Sistemiyle Amaçlanan Gelir Kaybını Telafi Etmek Değil

Düzenleme teklifinin gündeme gelmesi ve tartışılmasının çalışma hayatının huzurunu bozduğunu ifade etti.

Getirilmek istenen emeklilik sistemiyle amaçlananın emeklilerin gelir kaybını telafi edecek ve çalışma dönemindeki yaşam standartlarını korumayı sağlayacak bir yapının olmadığı söylendi. Amaçlananın, ekonominin kaynak ihtiyacının karşılanması olduğuna vurguda bulunuldu.

TÜRK-İş açıklamasında kıdem tazminatının özüne yönelik herhangi bir düzenlemenin işçilerin verimliliğini, çalışma motivasyonunu olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti. Düzenlemenin iş barışını da bozacağı ileri sürülerek şu şekilde paylaşıldı;

“İşçiler için geleceğinin güvencesi olan kıdem tazminatının enflasyonla aşınmasına artık dur denilmeli, kıdem tazminatında hak kaybına neden olabilecek girişimler artık sona ermelidir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın