Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekli Adalet Arayışında! Memur-Sen Talep Etti

Kamu görevlilerinin emeklilik sürecinde yaşadığı adaletsizliklere dikkat çeken Küçükkösen, çalışan-emekli aylığı arasındaki uçurum için çağrıda bulundu. İşte detaylar;
Emekli Adalet Arayışında! Memur-Sen Talep Etti
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Ocak’ta açıklanan enflasyon rakamlarının ardından SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıkları netleşmişti. Aralık enflasyonunda yıllık yüzde 64,77 artış kaydedilirken, bu doğrultuda emekli aylıklarının yüzde 37,57 oranında artırılacağı netleşmişti.

Söz konusu artıştan memnun olmayan ve 2023 yılını açlık sınırının altında aylıkla tamamlayan emeklilerden talepler gelmeye devam ediyor. Emekli Memur-Sen Başkanı Ali Küçükkösen, emeklilerin mevcut aylıklarla hayatını idame ettirecek seviyede olmadığına işaret etti.

Aylıklara refah payı ya da seyyanen zam gibi taleplerde bulunan emekliler, yeni bir düzenleme olmaması durumunda kök aylık sebebiyle en düşük emekli aylığı alan vatandaşın mağduriyeti sürecek.

Maaş Orantısızlığına Dikkat Çekildi

Küçükkösen açıklamasında, “Emekli olabiliriz ama sesimizi meydanlarda yükseltmek için hala genciz.” ifadeleriyle dikkat çekti. Emeklileri yaşlı olarak gören bakış açısına karşı tecrübeli, kararlı ve hürmet görmeyi hak eden gerçeğini yansıtmak için var olduklarını vurguladı.

Emeklilik sürecinin başından sonuna kadar etkili olan kadronun, hakların yeterince korunmadığını dile getirerek; kamu görevlilerinin görev aylığı ve emekli aylığı arasındaki orantısızlığa dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Kamu görevlisi gibi emeklisinin de personel sisteminin bir parçası olduğunu söyleyerek, kadronun sadece kamu çalışanına verilmiş bir hak ve menfaat değil aynı zamanda kamu emeklisini de kapsayacak bir hak olduğunun altını çizdi.

Emekli Geçim Kaygısı Düşünmek İstemiyor

Emekliliğin yıllarca süren emek, katkı, alın teri ve ödenen vergilerin bir sonucu olduğuna işaret eden Küçükkösen, “Hayatımızın geri kalan kısmını insan onuruna yakışır bir maaş elde ederek, geçim kaygısı düşünmeden, huzurlu bir şekilde yaşamak kamu işvereninden en doğal beklentimizdir.” ifadelerini kullandı.

Emekli oldukları kadronun, haklarını sadece çalışırken ya da emekli olurken değil, emeklilik sürecinin tamamında etkilediğini belirten Küçükkösen, kamu görevlisinin görev aylığı ve emekli aylığı arasında orantısız, adaletsiz, hakkaniyetsiz bir farklılık olduğunu söyledi.

Emekli Memur-Sen devletten, yapılan seyyanen ödemenin emeklilere de yansıtılması ve çalışan-emekli arasındaki uçurumun azaltılması talep etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.