Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emeklilerin Beklediği Zam Senaryosu Oluştu!

Seçimlere gidilirken tabanda oluşan rahatsızlığı gidermek adına gelmesi beklenen seyyanen zam senaryosuna ilişkin uzman isimlerden değerlendirme geldi.
Emeklilerin Beklediği Zam Senaryosu Oluştu!
HABER GİRİŞ

Aralık ayı enflasyon rakamının açıklanmasının ardından SSK ve BağKur emeklilerinin aylıklarının yüzde 37,57 oranında otomatik olarak artırılacağı kesinleşti. Ancak memur emeklileri ile asgari ücretlilere yüzde 50’ye yakın oranda verilen zam emekli cephesinde beklenti yarattı.

Geçen yılı açlık sınırının altında maaşla tamamlayan emeklilerin seçime giderken rahatsızlık duyduğu kulislere yansıdıkça gündeme ek zam senaryoları geldi.

SSK ve BağKur emeklilerine verilecek olası bir artı zam için uzman isimler Milliyet gazetesine değerlendirmede bulundu.

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, refah payı ya da seyyanen zam gibi uygulamaların getirilmemesi halinde kök aylık uygulaması yüzünden en düşük emekli aylığı alan vatandaşların mağduriyetlerinin yeni yılda da süreceği uyarısını yaptı.

Seyyanen zamda uygulanacak oranların ise adaletsizliği beslememesi gerektiğine not düşerek, “Kademeli artış en alt kesimde maaş alana yüzdelik olarak fazla, onun üzerinde maaş alana yüzdelik olarak biraz daha az şeklinde bir uygulama olursa bu da emekli maaşlarının belli bir noktada birleşmesi şeklinde bir sorun ortaya çıkarabilir” dedi.

Şimdi Kayıt Olun

“En Düşük Emekli Maaşında Ciddi Bir Artış Bekliyoruz”

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram ise ciddi bir artış bekleyenlerden oldu.

“Yeni dönemde en düşük emekli maaşında ciddi bir artış bekliyoruz” diyerek, yeni asgari ücret göz önüne alındığında 11 bin 250 TL ile 11 bin 500 TL arasında bir rakamın en düşük emekli maaşı için geçerli olmasını beklediklerini paylaştı.

Ek Zam Ocak Maaşlarına Yetişmez

Emekli aylıklarında olası bir refah payı ya da seyyanen zam adı altında artışa gidilirse bunun için Meclis’ten yasa çıkması gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor.

Meclis’in ise ayın 16’sına kadar tatilde oluşu hesaba katıldığında, SSK’lıların maaşı ayın 17’si ile 24’ün arasında yattığından ve BağKur tarafı ise 25’inde başladığından bu ayki maaşlara ilave artış yansımayacak.

İlave artış kararı Meclis’te kabul görse de prosedür uzun olacak. Teklif önce Plan ve Bütçe Komisyonu’na ve sonra Genel Kurul’a gelecek ardından Cumhurbaşkanı imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Bu nedenle en iyi ihtimalle refah payı eklenmiş emekli maaşlarının Şubat ayına yetişmesi muhtemel görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın