Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk Tweetlerden Para Kazanmanın Yollarını Arıyor

Milyarder Elon Musk Twitter'ı satın aldıktan sonra neler yapacağına dair merak artmaya devam ediyor. İşte bu konuda ortaya atılan diğer iddialar;
Elon Musk Tweetlerden Para Kazanmanın Yollarını Arıyor
HABER GİRİŞ

Elon Musk 44 milyar dolara Twitter’ı satın aldıktan sonra ortaya çeşitli iddialar atıldı. Jeff Bezos bile bir iddia ortaya atarak Twitter’ın Çin’deki sansürünün kaldırılabileceğini söyledi. Şimdi de tweetlerden para kazanmanın yeni yollarını geliştireceği belirtiliyor.

Kaynaklar, Elon Musk’ın satın alma işlemine fon sağlamayı kabul eden bankalara, maliyetleri düşürmek için sosyal medya şirketindeki yönetim ve yönetim kurulu maaşlarını çökertebileceğini söylediğini ifade etti. Ayrıca tweetlerden para kazanmanın yeni yollarını geliştireceğini belirtti.

Musk’ın 14 Nisan’da Twitter’a teklifini sunmasının ardından satın alma günleri için borcu güvence altına almaya çalışırken kredi verenlere yöneldiği de söylendi. 21 Nisan’da banka taahhütlerini sunması, Twitter yönetim kurulunun en iyi ve son teklifini kabul etmesinin anahtarı olduğu belirtildi.

Satın alma sırasında Musk’ın, bankaları Twitter’ın aradığı borcu ödemeye yetecek kadar nakit akışı ürettiğine ikna etmek zorunda kaldığı söylendi. Sonunda, Twitter’a karşı güvence altına alınan 13 milyar dolarlık krediyi ve Tesla hissesine bağlı 12,5 milyar dolarlık marj kredisini sağlama aldığı belirtilirken, geri kalan kısmı ise kendi parasıyla ödemeyi kabul ettiği ifade edildi.

Kaynaklar, Musk’ın bankalara yönelik konuşmasının, sağlam taahhütlerden ziyade vizyonunu oluşturduğunu ve Twitter’a sahip olduktan sonra izleyeceği kesin maliyet indirimlerinin belirsizliğini koruduğunu belirtiyor. Ayrıca bankalara ana hatlarıyla verdiği planın ayrıntıda zayıf olduğu da söyleniyor.

GCM Yatırım Banner

Şirkete Daha Fazla Para Kazandırmak İstiyor

Elon Musk, Twitter’ın yönetim kurulu yöneticilerinin maaşlarının ortadan kaldırılması hakkında bir tweet atmıştı. Bunun yaklaşık 3 milyon dolarlık maliyet tasarrufuyla sonuçlanabileceğini ifade etmişti.

Kurumsal başvurular, Twitter’ın 31 Aralık 2021’de sona eren 12 ay içinde hisse bazlı tazminatının 2020’ye göre yüzde 33’lük bir artışla 630 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Ayrıca Musk’ın bankalara Twitter’ı daha düşük maliyetli bir şekilde yönetmek için emsallerine göre avantajlarını sıraladığı da belirtildi.

Bloomberg News ise Musk’ın bankalara yaptığı konuşmanın bir parçası olarak işten çıkarmalardan özellikle bahsettiğini bildirdi. Kaynaklardan birisinin Musk’ın bu yıl şirketin mülkiyetini devralana kadar işten çıkarma kararları almayacağını söylediği de yazıldı.

Gizlilik isteyen kaynakların bir diğer açıklaması ise tweetlerden para kazanma planı oldu. Musk’ın bankalara, önemli bilgiler içeren tweetlerden para kazanmanın veya viral hale gelmenin yeni yolları da dahil olmak üzere ticari geliri artırmak için özellikler geliştirmeyi planladığı söylendi.

Bu fikirler arasında üçüncü taraf bir web sitesi, doğrulanmış kişilerden veya kuruluşlardan alıntı yapmak veya tweet yerleştirmek istediğinde ücret talep etmek olduğu da açıklandı.

Nisan ayının başlarında sildiği bir tweette Musk, sosyal medya devinin Twitter Blue premium abonelik hizmetinde, fiyatını düşürmek, reklamları yasaklamak ve kripto para birimi dogecoin ile ödeme seçeneği sunmak dahil olmak üzere bir dizi değişiklik önermişti. Twitter’ın premium Blue hizmeti şu anda aylık 2,99 dolara satılıyor.

Sildiği başka bir tweette ise Twitter’ın gelirinin büyük bir kısmı için reklama olan bağımlılığını azaltmak istediğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın