Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk Darbesi Twitter’ın Gelirini Düşürdü

Twitter, yılın ikinci çeyreğinde gelirinin düştüğünü açıkladı. Musk’ın ve ekonomik belirsizliğin sosyal paylaşım ağını zarar ettirdiği paylaşıldı.
Elon Musk Darbesi Twitter’ın Gelirini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Twitter, Nisan-Haziran dönemine ait bilançosunu açıkladı.

Sosyal paylaşım ağının geliri, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 daraldı. Bu daralmayla birlikte Twitter’ın geliri 1,18 milyar dolara geriledi.

2021’in ikinci çeyreğinde 65,6 milyon dolarlık net kâr elde eden şirket, 2022’nin ikinci çeyreğinde ise 270 milyon dolar zarar etti.

Bu düşüş, Twitter’ın şimdiye kadarki en büyük gelir kaybı olarak kayda geçti.

Twitter’a Elon Musk Darbesi

Şirket açıklamasında, Elon Musk’ın şirketi satın alma konusunda belirsizlik yarattığı ve reklam verenlerin ekonomi konusunda gergin olduğu söylendi. Yaşanan gelir düşüşünde bu iki gelişmeye dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca bekleyen satış süreci göz önüne alınarak üçüncü çeyreğe ilişkin finansal rehberlik sağlanmayacağı belirtildi. Kazanç sonuçlarını tartışmak için analistlerle bir konferans görüşmesinin de yapılmayacağı bildirildi.

Daha önce şirketin yüzde 9,2’lik hissesini satın alan Musk, 14 Nisan tarihinde platformun tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklif yapmıştı.

Ancak geçtiğimiz günlerde bu kararından vazgeçtiğini ve 44 milyar dolarlık anlaşmanın feshedildiğini kamuoyuna duyurdu.

Bu haberle birlikte NYSE Borsası’nda işlem gören Twitter Inc. Hisseleri (TWTR) yüzde 7’den fazla geriledi. 34,20 dolara inen hisselerde yıllık kayıp yüzde 46’yı aştı.

Twitter’ın Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor, anlaşmanın uygulanması için Delaware Chancery Mahkemesi’nde yasal işlem başlatılacağını açıkladı.

Geçtiğimiz gün Twitter ve Musk arasındaki davanın tarihi netleşti. Dava, Ekim ayında görülmeye başlanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.