Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk, Twitter Defterini Kapattı: Şirket Dava Açacak

Tesla ve SpaceX'in patronu Elon Musk, sosyal medya platformu Twitter'ı satın alma anlaşmasını feshetme kararı aldı. Detaylar haberde...
Elon Musk, Twitter Defterini Kapattı: Şirket Dava Açacak
HABER GİRİŞ

Dünyanın en zengin insanlarından Elon Musk, bir süredir mikro blog sitesi Twitter’ı satın alma konusu ile gündeme geliyordu. Taraflar arasındaki görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlandı. Musk, Twitter’ı satın alma anlaşmasını feshetme kararı aldı.

Anlaşma gerçekleşseydi Musk, Twitter için 44 milyar dolar para ödeyecekti.  Elon Musk’ın bu kararının ardından, Twitter’ın başkanı Bret Taylor, kurulun birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal işlem başlatmayı planladığını söyledi.

Spam Hesaplar Anlaşmayı Bitirdi

Musk anlaşmayı feshetme nedeni olarak, Twitter’ın bot hesaplarla ilgili yeterli bilgi paylaşımında bulunmadığını gösterdi. Avukatlar, şirketin iş performansı için temel olan platformdaki sahte veya spam hesaplarla ilgili birden fazla bilgi talebine yanıt vermediğini ya da yanıtlamayı reddettiğini söyledi.

Dosyada, “Twitter, bu anlaşmanın birçok hükmünü esaslı şekilde ihlal ediyor. Birleşme anlaşmasına girerken yanlış ve yanıltıcı beyanların olduğu görülüyor.” ifadeleri yer aldı.

Musk ayrıca, Twitter’ın üst düzey yöneticileri ve yetenek edinme ekibinin üçte birini işten çıkarmasını ve organizasyonun maddi yapısını bozulmadan koruma yükümlülüğünü ihlal etmesi nedeniyle uzaklaştığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Musk’ın kararının ardından taraflar arasında uzun süreli bir yasal mücadelenin sürebileceği belirtiliyor. Twitter, konuya aşina bir kişiye göre, mahkeme işlemlerinin haftalar içerisinde başlayıp birkaç ay içinde çözülmesini umuyor.

Tesla ve SpaceX CEO’su Musk, Twitter’ın kullanıcı kitlesinin yüzde 20’sinden fazlasının bot olabileceğini iddia etmiş ve anlaşma sürecini askıya aldığını açıklamıştı. Twitter’dan spam hesapların yüzde 5 oranında olduğunu doğrulamasını istemiş ve şirketi anlaşma yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçlamıştı.

Elon Musk daha önce Twitter’ın yüzde 9.2’lik hissesini satın almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.