Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

El Salvador’da Bitcoin Düzenlemesinin Yıldönümü: Yüzde 60 Kayıp

Güney Amerika ülkesinin Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından bir yıl geçti. BTC bu dönemde büyük kayıp yaşadı.
El Salvador’da Bitcoin Düzenlemesinin Yıldönümü: Yüzde 60 Kayıp
HABER GİRİŞ

El Salvador tam bir yıl önce bugün Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Ülkenin Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’in benimsenmesinin 2021 itibariyle bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan yerel nüfusun yüzde 70’ine fayda sağlayacağına söz vermişti.

Hükümet ayrıca Bitcoin’i yabancı yatırım çekmek, yeni işler yaratmak ve ülke ekonomisinde ABD dolarına olan bağımlılığı azaltmak için bir araç olarak lanse etti.

Bitcoin’in El Salvador’da yasal para birimi haline gelmesinden bu yana, kripto para birimi yüzde 60’ın üzerinde kayıp yaşadı. Bu durum ülkenin BTC mevduatlarının sorgulanmasına neden oluyor.

Nayib Bukele’nin portföy takipçisinden alınan verilere göre El Salvador, hükümetin BTC’yi yasal para olarak kabul etmesinden bu yana yaptığı 10 Bitcoin alımının tamamında düşüş yaşadı. Salvador hükümeti şu ana kadar toplam 2.381 BTC satın aldı

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

El Salvador’un Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, daha önce düşen fiyatlara rağmen ülkenin kripto paraları satmadıkları için BTC alımlarında herhangi bir kayıp yaşamadığını vurgulamıştı. Salvador hükümeti, elverişsiz piyasa koşullarını ve jeopolitik sorunları gerekçe göstererek Bitcoin tahvil projesini defalarca erteledi.

GCM Yatırım Banner

Düşen kripto fiyatları ve devam eden ayı piyasasının ortasında, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesi için başarısız bir Bitcoin deneyi yakıştırması yapıldı. Diğerler yandan El Salvador’un ekonomisi ve işlem maliyetleri de dahil olmak üzere finans piyasası üzerinde bazı olumlu etkileri olduğu için yapılan yatırımı olumlu karşılayanlar da oldu.

BitTorrent’in yaratıcısı ve Chia Network’ün kurucusu Bram Cohen, faydaların miktarının kazanılan para miktarıyla çok ilişkili olmadığını belirtti. El Salvador’da daha ucuz Bitcoin işlemlerinin ortaya çıkması nedeniyle bazı bankaların oranları düşürmek zorunda kaldığını öne sürdü.

Ülke Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıdığında, kripto para biriminin fiyatı 50.000 dolar yakınlarındaydı. Bitcoin bugün itibarıyla 358 milyar dolar piyasa değeri ile 18.700 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dijital varlık dünya genelinde artan enflasyon ve devamında gelne sıkılaşma politikaları ile büyük kayıplar yaşadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.