Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

El Salvador Bitcoin Yatırımından Zararda mı? Bakan Açıkladı

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zeleya, Bitcoin alımlarına yönelik eleştirilerin ortasında açıklamalarda bulundu.
El Salvador Bitcoin Yatırımından Zararda mı? Bakan Açıkladı
HABER GİRİŞ

Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, geçtiğimiz süreçte düşüşlerde yapmış olduğu alımlar ile gündeme gelmişti. Bitcoin’in son haftalardaki sert düşüşü, ülkenin bu yatırımından zarar edip etmediğine dair tartışmaları beraberinde getirdi.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin Bitcoin’e yatırım yapma stratejisine yönelik eleştirilere karşı çıktı.

Zelaya , bir gazetecinin hükümetin Bitcoin’in keskin düşüşüne tepkisiyle ilgili sorusuna “El Salvador’un stratejisine değil, Bitcoin’e açık bir eleştiri var. Ülkemiz onları en az ilgilendiren şey. Ekonomimize ne olduğuyla ilgilenmiyorlar, Halkımıza ne olduğu, enflasyona ne olduğu ile ilgilenmiyorlar.” yanıtını verdi.

‘Bitcoin Satılmadığı için Zarar Gerçekleşmedi’

Maliye bakanı, El Salvador’un geçen yılın Ekim ayında 60.300 dolar fiyattan Bitcoin aldığını hatırlatarak, kripto paradaki düşüş nedeniyle 40 milyon dolar kaybedildiğine dair iddiaların yersiz olduğunu söyledi.

Yetkili Bitcoin’leri satmadıkları için 40 milyon dolarlık bir zarara uğramadıklarını öne sürdü. Zelaya ayrıca yüksek mali riske ilişkin varsayımları gülünç ve bilgisiz bularak, riski son derece minimal olarak nitelendirdi.

GCM Yatırım Banner

El Salvador bugün itibarıyla değeri 50 milyon dolar olan 2.301 Bitcoin’i rezervlerinde tutuyor. Bitcoin geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolara kadar çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesini test etmişti.

Geçen zaman içerisinde artan küresel endişeler ve kripto ekosisteminde yaşanan olumsuzluklar ışığında BTC kayıplarını artırdı. Dijital varlık an itibarıyla 22.100 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu en tepe fiyat noktasından itibaren kayıpların yüzde 65’in üzerinde olduğu anlamına geliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın