Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

El Salvador Maliye Bakanı: Bitcoin Düzenlememiz Kabul Gördü

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin hamlelerinin kabul görmeye başladığını söyledi.
El Salvador Maliye Bakanı: Bitcoin Düzenlememiz Kabul Gördü
HABER GİRİŞ

El Salvador geçtiğimiz yılın sonlarında, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden düzenlemeyi onaylamış ve bunu yapan ilk ülke olmuştu. Bu hamle kripto topluluğu tarafından memnuniyetle karşılanırken, pek çok farklı çevre tarafından da eleştiri görmüştü.

Ülkenin maliye bakanı, El Salvador’un Bitcoin yasal para olarak benimsemesinin, hükümetin satın alımlarında maruz kaldığı yüzde 50’nin üzerindeki kayıplara rağmen sürdüğünü söyledi.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin’in benimsenmesinin ülkedeki bankasız nüfus için faydalı olduğunu, ayrıca turizm ve yatırımları çektiğini söyledi.

Bitcoin düzenlemelerinin zemin kazandığını ve önümüzdeki yıllarda bu sürecin devam edeceğini sözlerine ekledi. Geçen yılın Eylül ayından bu ayın başına kadar El Salvador toplam 103,9 milyon dolar karşılığında 2,301 BTC satın aldı.

Temmuz başı itibariyle portföyü, yüzde 55’in üzerinde bir zararla 46,6 milyon dolar seviyesindeydi. Kripto piyasalarındaki son artışla birlikte, portföy yaklaşık 55.3 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

El Salvador, kripto para benimsemesi nedeniyle ana akım finans kurumlarından eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Ocak ayında Uluslararası Para Fonu (IMF) , ülkeyi Bitcoin’i yasak olarak kabul etmekten vazgeçmeye çağırmıştı.

Zelaya, “Yeni teknolojiler, insanların önceki yıllarda web siteleri ve dijital iş gibi şeylerden nasıl korktuklarını gösterdi, ancak zaman içinde gerçekliğin kendini dayattığı görüldü” diye konuştu.

El Salvador, bu yılın başlarında 1 milyar dolarlık bir Bitcoin tahvili çıkarmayı planlamıştı. Bu plan olumsuz piyasa koşulları nedeniyle Mart ayında ertelendi. Zelaya, koşullar düzeldiğinde hükümetin bunu tekrar gözden geçireceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.