Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley, Bitcoin Sahibi El Salvador’un Tahvillerini Öneriyor

Yatırım bankası, Bitcoin yatırımlarından zararda olan El Salvador’un tahvillerinin cazip olduğunu belirtiyor.
Morgan Stanley, Bitcoin Sahibi El Salvador’un Tahvillerini Öneriyor
Yorum

El Salvador yaptığı düzenleme ile dünyada Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. Ülke belirli aralıklarla BTC alımlarını duyurmuştu. Bitcoin’in geçen yılın Kasım ayından bu yana yüzde 70’ten fazla düşmesi, bu yatırımlardan zarar edilmesine neden oldu.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, El Salvador’un borçları ile mücadele ettiği bir dönemde, Eurobondlar için alım yapılabileceğini belirtti.

Ülkenin Tahvilleri Aşırı Düştü

Morgan Stanley’de gelişen piyasa devlet kredisi stratejisinin küresel başkanı Simon Waever yaptığı açıklamada, El Salvador tahvillerinin, ülkenin emsallerinin çoğundan daha iyi finansal ölçütlere sahip olmasına rağmen piyasa koşulları tarafından aşırı şekilde değer kaybettiğini söyledi.

Waever, bir ülkenin borcunun, temerrüt durumunda bile dolar bazında 43,7 sentin altında işlem görmemesi gerektiğini kaydetti, ancak küresel likiditenin sıkılaşması nedeniyle mevcut piyasa koşullarında bu seviyenin elde edilmesinin imkansız olduğunu da kabul etti.

El Salvador’un faiz dışı fazla nedeniyle önümüzdeki 12 ay boyunca borçlarını geri ödemede herhangi bir sorun yaşamaması gerektiğini belirten Waever, Arjantin, Mısır ve Ukrayna gibi diğer sıkıntılı ülkelere göre daha kısa vadelere sahip olduğunu değerlendirdi.

Ülke geçen yılın Eylül ayından bu yana 56 milyon dolar değerinde Bitcoin alımı gerçekleştirdi. Yapılan yatırımlardan elde edilen kar ile hastane ve okullar inşa edilmişti. Bitcoin’in sert düşüşü, ülkenin yatırımlarının önemli bir bölümünün erimesine neden oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%