Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

El-Erian: Piyasa Bu Yıl FED’den Çok Fazla İndirim Bekliyor

Ekonomist Mohamed El-Erian, piyasanın bu yıl FED’den çok fazla indirim beklediğini belirtti. Detaylar aşağıda;
El-Erian: Piyasa Bu Yıl FED’den Çok Fazla İndirim Bekliyor
Yorum

Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, piyasanın bu yıl FED’den çok fazla indirim beklediğini söyledi. Cuma günü verdiği demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Erian, piyasanın Temmuz’da 50 baz puan indirim olacağı düşüncesine fazla kapıldığını, yıl sonuna kadar da üç kere kesinti olacağının düşünüldüğünü aktardı.

Mohamed El-Erian, ayrıca Temmuz ayında bir tane indirim olacağını ve yıl sonuna kadar belki iki tane indirim yapılacağını öngördü.

El-Erian: Temmuz Bir Tane FED İndirimi Olacak Allianz baş ekonomik danışmanının açıklaması, beklenenden daha iyi bir aylık istihdam raporunun üzerine geldi. Nitekim ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan bilgilere göre; toplam tarım dışı istihdam oranı Haziran’da 224 bin artmış, veri 160 bin artış yönündeki beklentileri fazlasıyla karşılamıştı. Bununla birlikte işsizlik oranı yüzde 3,7 ile çok az değişmişti.

Beklentinin üzerinde gelen ABD istihdam verileri de FED’in faiz indirim ihtimalini zayıflatmıştı.

İstihdam Raporu FED İndirim İhtimali Azalttı Hisseler de raporun ardından güçlü rakamın FED’i faiz indirimlerinden alıkoyacağı yönündeki endişelerle düşüş göstermişti. Önde gelen ekonomist Mohamed El-Erian da bu gelişmeler üzerine yaptığı yorumda, piyasanın indirim olacağı düşüncesine çok fazla kapıldığını aktardı. Kendisi Mart ayında verdiği bir demeçte de ülkenin bu yıl ya da 2020’de FED’in büyük bir politika hatası olmadığı sürece bir resesyon olmayacağını dile getirmişti.

Cuma günkü açıklamasında ise bu ay 25 baz puan indirim olacağını öngörerek ekonominin sorunlu olmadığının üzerini çizdi. Cuma günü açıklanan istihdam raporunun da ekonomi ve piyasalar için uzun vadeli iyi bir haber olduğunu vurguladı. FED’in indirim yapma olasılığı üzerinde büyük bir fikir ayrılığı söz konusuyken önde gelen ekonomistin açıklamaları dikkat çekti. İlaveten El-Erain, FED’in daha önce indirim hakkında gönderdiği sinyallerin mevcut beklentilere yol açtığını savunurken; “başka bir yanlış anlaşılmayı göze alamazlar” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu