Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomiye Güven Nisan Ayında da Azalmaya Devam Etti

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre, Nisan ayında da ekonomik güven endeksinde düşüş devam etti. Detaylar geliyor…
Ekonomiye Güven Nisan Ayında da Azalmaya Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı için ekonomik güven endeksi raporunu paylaştı. Rapora göre ekonomik güven endeksi Mart ayına göre Nisan’da yüzde 1,1 oranında azalarak 94,7 değerine düştü.

Ekonomik güven endeksindeki düşüşün, tüketici ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandığı bildirildi. Bir önceki aya göre Nisan ayında tüketici güven endeksi yüzde 7,3’lük düşüşle 67,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,5’lik düşüşle 107,7 değerini aldı.

Ekonomik Güven Endeksi Nisan 2022
Kaynak: TÜİK

En sert düşüşün yaşandığı endeks ise tüketici güven endeksi oldu. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 3,0 artışla 114,6 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 2,9 artışla 119,4 değerini, inşaat sektörü güven endeksi ise yüzde 3,0 oranında artışla 83,5 değerini aldı.

Güven endeksleri ve değişim oranları, Nisan 2022
Kaynak: TÜİK

Ekonomik güven endeksinde 100 değerinin altında kalan rakamlar, genel kötümserliğin arttığı anlamına geliyor. Geçtiğimiz Mart ayında 95,7’ye kadar gerileyen ekonomik güven endeksi, son 10 ayın en düşüğü olmuştu.

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetlemeye imkan sağlıyor.

GCM Yatırım Banner

Endeks, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın