Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistlerin Dolar/TL ve Enflasyon için Yıl Sonu Tahmini Açıklandı

ForeksHaber'in düzenlediği ankette ekonomistler Mart ayına ve yıl sonuna ilişkin enflasyon ayrıca dolar/TL tahmininde bulundu. Detaylar haberde...
Ekonomistlerin Dolar/TL ve Enflasyon için Yıl Sonu Tahmini Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Şubat’ta tüketici fiyat endeksinin aylık bazda yüzde 3,15, yıllık bazda yüzde 55,18 oranında artış gösterdiğini açıklamasından sonra Mart ayı enflasyonuna dair ekonomistlerden değerlendirmeler geliyor. ForeksHaber’in 18 ekonomist ile düzenlediği enflasyon ve dolat /TL anketin sonuçları açıklandı.

Anket sonucuna göre ekonomistler Mart ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 2,78’lik artış, yıllık bazda ise yüzde 51,31’lik, ortalama yüzde 51,23’lük artış tahmin etti.

Aylık en yüksek ve en düşük artış beklentileri sırasıyla yüzde 3,65 ve yüzde 1,93 oldu. Yıllık tahminler aynı sıralama ile yüzde 52,51 ve yüzde 49,98 olarak kayıtlara geçti.

Yıl Sonu Enflasyonu için En Yüksek Beklenti Yüzde 55

Bunun yanına ekonomistler 2023 sonu TÜFE beklentilerini de açıkladı. Yıl sonu için medyan tahmin yüzde 45,60, ortalama tahmin yüzde 47,25, maksimum ve minimum beklentiler ise yüzde 55,00 ve yüzde 42,00 olarak açıklandı.

Ayrıca 4 ekonomistin 12 ay sonrasına yönelik medyan TÜFE beklentisi ise yüzde 37,50 artış oldu. Yine 4 ekonomist 2023 sonu dolar/TL kuru anketinde, medyan tahmin 23,1950 olurken, ortalama tahmin 21,5500 olarak kayıtlara geçti.

Dinamik Yatırım BaşEkonomisti Enver Erkan konuya yönelik yaptığı değerlendirmede enflasyondaki artış hızının düşebileceğini söyledi. Yıl ortasına kadar yüzde 50 altına doğru düşmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu