Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler TCMB’nin Sadeleşme Adımlarını Değerlendirdi

TCMB’nin dün almış olduğu faiz kararının ardından, ekonomistler atılan adımı değerlendirdi. Detaylar geliyor…
Ekonomistler TCMB’nin Sadeleşme Adımlarını Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bu hafta beklenen toplantısında faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel olarak 500 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi ve oranları yüzde 35 seviyesine çıkardı. Bu kararı TL’ye geçişi özendirecek yeni adımlar takip etti. Alınan bu karar ile Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğde Değişiklik yapıldı.

TCMB’nin almış olduğu karar ve verdiği mesajlar sonrası ekonomistler değerlendirmelerde bulundu. Gedik Yatırım Başekonomisti Serkan Gönençler, TCMB’nin TL mevduat faizlerinde son günlerde yaşanan düşüşten rahatsız olduğunu belirterek, kararın ardından gelecek günlerde mevduat faizlerinin yeniden yükselişe geçebileceğini söyledi.

Menkul kıymet tutma şartlarının büyük ölçüde kaldırılmasıyla sadeleştirme adına önemli bir adım atıldığını belirten Gönençler, seçici kredi politikası ile uyumlu olarak ihracatçının krediye ulaşımının kolaylaştırılabileceğini belirtti.

Ata Yatırım Hazine Genel Müdür Yardımcısı Etem Öztekin, kredilerdeki menkul kıymet tutma yükümlülüklerinin kaldırılmasının, piyasadaki nakit sıkışıklığının çözülmesi açısından pozitif bir gelişme olduğunu belirtti.

Kredi faiz oranları üzerinden bankalara uygulanan menkul kıymet tutma yükümlülüğünün kaldırılmasını, faiz hadlerinin serbest piyasada belirlenmesi açısından pozitif bir gelişme olarak algılıklarını vurgulayan Öztekin, liralaşma stratejisi kapsamında bankalara verilen TL mevduat hedefinin artarak devam edeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Menkul kıymet tutma zorunluluklarının kaldırılmasının bazı piyasa etkileri olacağını sözlerine ekledi. Ekonomist Serdar Pazı ise atılan adımlar ile eskiye ve olması gerektiği gibi normale dönüş süreci yaşandığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın