Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez’den TL’ye Geçişi Özendirecek Yeni Adımlar

Merkez Bankası, dünkü faiz kararının ardından Türk lirasına geçişi özendirecek yeni sadeleşme adımları attı.
Merkez’den TL’ye Geçişi Özendirecek Yeni Adımlar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlandı. Ardından da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) makroihtiyati çerçevede sadeleşme hakkında basın duyurusunu yayımladı.

Merkez Bankası dün 500 baz puanlık faiz artışı kararını duyurdu. Alınan kararlar kapsamında mevcut mikro ve makroihtiyati çerçevenin piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirildiği, sadeleşme sürecinin etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak ilerlediği belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, alınan kararı sosyal medya hesabından “Daha iyi işleyen bir piyasa ekonomisi için önemli sadeleşme adımları. Amaç krediye erişimi kolaylaştırmak ve TL’ye geçişi özendirmek.” sözleriyle duyurdu.

Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine devam edileceği söylenirken, yeni sadeleşme adımları bugün duyuruldu.

GCM Yatırım Banner
  • Buna göre bankalarca kullandırılan TL cinsinden nakdi krediler üzerinden yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisi uygulamasına son verildi. Bu uygulamadan hariç tutulan kredi türlerinin harcama mukabili kullandırılmaması halinde menkul kıymet tesisine tabi olması uygulamasına da son verildi.
  • Bankalarca satın alınan reel kesimin ihraç ettiği menkul değerler üzerinden yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisi uygulaması artık yürürlükte olmayacak.
  • Bankaların TL ticari kredilere referans oranın 1,8 katının üzerinde uyguladıkları faiz/kâr payı oranına göre menkul kıymet tesisi uygulaması kaldırıldı.
  • Faktoring şirketlerinin faktoring alacaklarına referans oranın 2,7 katının üzerinde uyguladıkları faiz oranına göre menkul kıymet tesisi uygulaması kaldırıldı.
  • Yatırım malı ithalatının net ihracatçılık şartından hariç tutulmasıyla ihracat kredilerine erişimin kolaylaşmasına katkı sağlanmasına karar verildi.
  • Kur korumalı hesapların (döviz dönüşümlü) yenilenmesi ve TL ile TL payının artırılmasına ilişkin maddeler menkul kıymet düzenlemesinden çıkarıldı.
  • Türk lirası mevduatın payının artırılmasına yönelik aşağıdaki adımların atılmasına yönelik karar kapsamında yabancı para mevduat için tesis edilen zorunlu karşılıklar üzerinden komisyon alınması uygulamasında kur korumalı hesapların (döviz dönüşümlü) yenilenmesi ve TL’ye geçişi ile TL payının artırılmasına yönelik değişiklikler yapılmasına karar verildi. TL’ye geçiş oranı yüzde 10’dan fazla olan bankaların hedefi aşan kısmı yenileme hedefinde sayılacak.
  • Gerçek kişilere ait TL mevduatın payı için daha önce belirlenmiş olan yüzde 2,5 artış hedefinin yüzde 3,5’e yükseltilmesine karar verildi.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.