Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler TCMB Kararını Değerlendirdi: İlave Artış mı Geliyor?

Merkez Bankası tarafından bugün alınan faiz kararı sonrası ekonomistler ilerisi için ilave faiz artışı sinyali verildiğini belirtti Detaylar geliyor…
Ekonomistler TCMB Kararını Değerlendirdi: İlave Artış mı Geliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), bugün gerçekleştirdiği toplantıda, sürpriz yapmadı ve politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50’de sabit tuttu. Bu karar ekonomistler tarafından değerlendirildi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, TCMB’nin karar metninde sıkı para politikasının sürdürüleceğine ilişkin mesajlara dikkat çekerek, enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacağı ifadesinin altını çizdi. Bürümcekçi bu açıklamanın, gerektiğinde politika faizinde ilave artışların olabileceği sinyalini verdiğini söyledi.

Bürümcekçi, bankanın kısa vadede finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkilerini ve parasal sıkılaştırmanın gecikmeli yansımalarını gözlemeyi tercih etmesi nedeniyle likidite fazlasını açıklanan tedbirlerle sterilize ederek fonlama maliyetini ve gecelik repo faizini yüksek tutabileceğini ifade etti.

Haziran ayında politika faizinde bir değişiklik beklenmezken, politika faizinin uzun süre yüzde 50 seviyesinde kalacağının düşünülebileceğini belirten Bürümcekçi, bu sürenin uzunluğunun enflasyon eğilimi ve enflasyon beklentilerinin TCMB senaryosuna uyumuna bağlı olacağını kaydetti.

‘Enflasyonun Mayıs’ta Zirve Yapması Öngörülüyor’

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys ise enflasyonun Mayıs ayında yüzde 75-76 seviyelerinde zirve yapacağı ve yılın ikinci yarısında yavaşlamaya başlayacağı öngörüldüğünden, Fatih Karahan liderliğindeki Merkez Bankası yetkililerinin para politikasının yeterince sıkı olduğu görüşünde olduklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Politika faizinin beklendiği gibi yüzde 50’de bırakıldığını ifade eden Matys, TCMB’nin ayrıca enflasyonun resmi tahminlerden belirgin şekilde sapması halinde ciddi bir faiz artırımı düşünebileceğini yineledi.

Merkez Bankası tarafından bugün alınan bir diğer karar ise zorunlu karşılık oranlarının artırılması oldu. KKM ve TL’yi desteklemek amacıyla ilgili hesaplarda zorunlu karşılık oranları artırıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.