Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomist Lafçı Enflasyonun Nasıl Düşeceğini Yazdı

Enflasyonun düşeceği tarih merakla beklenirken Dünya Gazetesi’nden Emrah Lafçı bunun nasıl gerçekleşeceğini açıkladı. Detaylar haberde...
Ekonomist Lafçı Enflasyonun Nasıl Düşeceğini Yazdı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de büyük beklentilerden biri enflasyonun bir an önce düşmesi yönünde. Yetkililerden enflasyonun düşeceğine yönelik açıklamalar gelemeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, geçen hafta açıkladığı enflasyon raporunda 2023 ve 2024 yıl sonu hedefini belirtmişti. Konuya yönelik kaleme aldığı yazısında ekonomist ve Dünya Gazetesi’nden Emrah Lafçı enflasyonun nasıl düşeceğini açıkladı.

Ekonomi yazarı Lafçı, “TCMB’nin 2024 yıl sonu enflasyon tahmininin orta noktası yüzde 36. Böyle bir enflasyon rakamına ulaşmamız için, her ay eşit enflasyon geleceğini varsayarsak, 2024’te aylık enflasyon rakamlarının yüzde 2.47 olması gerekiyor.” dedi.

Bunun Türkiye standartlarında bile oldukça yüksek bir rakam olduğunu söyledi. Enflasyonun bu kadar yükselmesinin nedenini döviz kurudaki yükseliş olduğunu belirtti.

2004 başı ile 2021 Kasım arasında yani 215 ayın enflasyon ortalamasının yüzde 0,83, 2021 Aralık ve sonrası için aylık enflasyon ortalamasının ise yüzde 4,78 olduğunu belirterek bunun tersine çevrilemeye çalışıldığını söyledi.

Enflasyonun neden 2024’ün ikinci yarısında düşeceğini açıklayan yazar Lafçı şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Çünkü 2023 yılı Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylık enflasyonları sırasıyla %9.24, %9.09, %4.75 ve %3.43. 2024 ikinci yarı itibariyle denklemden hesaplama gereği bu rakamlar aybeay çıkacak ve yerlerine 2024 rakamları girecek. Bu girecek olan rakamların da yukarıda hesabını yaptığımız şekilde aylık %2.47 olduğunu varsayarsak, doğal olarak yıllık enflasyon da düşecektir. Yani 2024 ikinci yarısı enflasyon düşecek, Mayıs, Haziran gibi tepe yapacak söylemlerinden fiyatlardaki artış bir anda duracakmış bir anlam çıkarmamak gerekir.”

Ayrıca bu tahminlerin tutmamasında içte ve dışta farklı sebepleri olabileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın