Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Tek Haneli Enflasyon Vurgusu: Tarih Verdi!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhuriyetin 100. yılına vurgu yaparak ekonomideki hedefler ve yollar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde...
Yılmaz’dan Tek Haneli Enflasyon Vurgusu: Tarih Verdi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen “Birlikte Daha Güçlü Bir Gelecek Zirvesi”ne katıldı. Cumhuriyetin 100. yılına vurgu yaparak ekonomiye yönelik değerlendirmede bulundu.

Yılmaz, ekonomide belirsizliğin en alt düzeyde olması gerektiğini vurgulayarak, belirsizliğin olduğu yerde ekonomik gelişmelerin büyük darbe yediğini aktardı.

Orta Vadeli Program kapsamında konuşan Yılmaz, 12. Beş Yıllık Kalkınma Planı ile Cumhurbaşkanlığının 2024 Yılı Programı ve Bütçesiyle politika belirsizliklerinin ortadan kaldırıldığını söyledi.

Politika dokümanları kapsamında dört temel öncelik ile hareket edileceğini belirten Yılmaz, bunları şu şekilde açıkladı:

“Afetlerin yaralarını sarmak, fiyat istikrarını sağlamak ve enflasyonda yeniden tek haneli rakamlara dönmek, büyümeyi ve istihdamı devam ettirmek, sosyal refahı korumak, dengeli bir şekilde bu süreci yönetmek.”

GCM Yatırım Banner

“Enflasyon Gelece Yıldan İtibaren Düşecek”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, yapısal reformlarla da tahkim edilmiş şekilde fiyat istikrarını ve makro ekonomik istikrarı güçlendirmeye dönük politikalarının devam edeceğini belirtti.

2026 yılında tek haneli rakamları hedeflediklerini dile getire Yılmaz, gelecek yıldan itibaren bir düşüş seyri olacağını belirtti.

İhracatı dönem sonundan itibaren 300 milyar doların üzerine çıkartmayı hedeflediklerini vurgulayarak bu yıl milli gelirin 1 trilyon doları aşacağını kaydetti.

Kişi başı milli gelirin 12 bin doları aşacağını belirterek 2026’da ise öngörülenin 14 bin 800 dolar olduğunu bildirdi.

Yılmaz konuşmasının sonunda şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyetin 100. yılına, Türkiye Yüzyılı’na da bu yakışır. Yüksek gelirli ülkeler ligine alt sıralardan da olsa adım atmış olacağız. Daha sonra gidecek çok yolumuz var.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın