Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomik Güven Endeksi Yılı Eşiğin Altında Kapattı!

Genel ekonominin öncül göstergelerinden olan ekonomik güven endeksi Aralık’ta toparlanma gösterse de yılı eşik değerinin altında kapattı.
Ekonomik Güven Endeksi Yılı Eşiğin Altında Kapattı!
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini paylaştı. Hizmet, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat olmak üzere tüketicilerin genel ekonomiye dair beklentilerinin değerlendirildiği ekonomik güven endeksinde önceki aya göre toparlanma görüldü. Ancak bu toparlanmaya rağmen eşik değeri aşılamadı.

TÜİK raporuna göre ekonomik güven endeksi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 oranında artış göstererek 97,6 değerini aldı.

Ilımlı düzeydeki artışa rağmen ekonomik güven endeksi, yılın 12’nci ayında da eşik değerinin altında kaldı.

100 olan eşik değerinin altında kalan rakam, genel ekonomiye dair kötümserliği; 100’ün üzerinde kayda geçen veriler ise iyimserliği simgeliyor.

Bir önceki ayın verisinde endeks, Ekim ile kıyaslandığında Kasım’da yüzde 0,2 oranındaki düşüşle 96,9 değerinde kayda geçmişti.

GCM Yatırım Banner
TÜİK Ekonomik Güven Endeksi Aralık
Kaynak: TÜİK

Sektörlerde Artış Görülse de Tüketici Güveni Düşüş Yaşadı

TÜİK verilerine göre endekste reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi Aralık’ta aylık bazda yüzde 0,3 oranında artışla 101,6 değerini aldı.

Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,7’lik artışla 120,1 değerinde, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4,5’lik artışla 127,5 değerinde ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,2’lik artışla 92,6 değerinde kayda geçti.

Tüketici güven endeksinde ise artış görülmedi. Tüketici güveni yüzde 1,3 oranında düşüşle 75,6 değerine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.